حل مشکل قطع همزمان برق و آب در اهواز

  • کد خبر : 6198
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
حل مشکل قطع همزمان برق و آب در اهواز
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با اشاره به اقدامات انجام‌شده در رفع مشکلات کم‌فشاری آب شهری اهواز گفت: در اهواز دیگر شاهد اتفاق قطع آب به دلیل قطع برق نخواهیم بود.

به گزارش شوش ۲۴ حمیدرضا جانباز در حاشیه آغاز پروژه ارتقا و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز که امروز (۱۱ بهمن‌ماه) برگزار شد، اظهار کرد: ویژگی تصفیه‌خانه بزرگ غرب اهواز این است که در این پروژه از اعتبارات فاینانس خارجی بهره‌مند شده است و جزو معدود پروژه‌ها در سطح کشور است که با توجه به تحریم‌های ظالمانه و عدم تمایل سرمایه‌گذاران خارجی، همه مراحل اجرای کار آن تمام شده است.

وی افزود: موفق شدیم طرف چینی را که به عنوان سرمایه‌گذار ۸۵ درصد سرمایه‌گذاری کرده است، پای کار بیاوریم؛ مجوزهای داخلی اخذ شده و گروه کنسرسیوم بسیار قوی در سطح کشور جمع شده است و بخشی نیز از پیمانکاران استان خوزستان هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در این پروژه، حدود ۵۰ هزار نفر افزایش جمعیت تحت پوشش تصفیه‌خانه فاضلاب در نظر گرفته شده است و در فاز بعدی، به ۶۸۵ هزار نفر جمعیت و با روش بسیار پیشرفته تصفیه فاضلاب، سرویس خواهد داد و بخش عمده‌ای از مشکلات غرب اهواز به سرانجام می‌رسد.

وی در پاسخ به طرح این مساله که آب آشامیدنی در خیابان‌های بعضی از مناطق سطح شهر اهواز بیش از دو سه روز است که قطع شده است، گفت: واقعیت مطلب این است که شرایط شهر اهواز با توجه به توپوگرافی و مسطح بودن شهر، با شهرهای دیگر متفاوت است؛ تأمین فشار در این شهرهای مسطح مثل سایر شهرهای دارای ارتفاع نیست.

جانباز با اشاره به روش‌های تأمین فشار افزود: در این زمینه یا باید مخازن هوایی نصب کنیم که در مقیاس کلانشهرهای با جمعیت چند میلیون نفری این اتفاق نمی‌افتد، بنابراین ما تعداد زیادی ایستگاه‌های پمپاژ و بوسترپمپ‌هایی داریم که در سطح شهرهای مسطح نظیر اهواز، تأمین فشار می‌کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: بخش‌هایی از شبکه فاضلاب، نیازمند بازنگری است. در واقع در سیستم آب‌رسانی باید حلقه‌های تأمین آب داشته باشیم. بعضاً این حلقه‌ها مختل می‌شوند.

وی با اشاره به مشکلات قطع آب در شهر اهواز افزود: حتماً همکاران من با اخباری که از طریق رسانه‌ها به آن‌ها منتقل می‌شود، تمام تلاش خود را نسبت به رفع این نواقص می‌کنند.

جانباز تصریح کرد: البته در سال‌های گذشته شاهد اقدامات خوبی در زمینه آبرسانی شهر اهواز بوده‌ایم و بزرگ‌ترین این اقدامات این است که توانستیم طرح آبرسانی غدیر را به اهواز برسانیم. غرب و شرق رودخانه کارون و ایستگاه‌های پمپاژ به‌روز شده‌اند و در اهواز دیگر شاهد اتفاق قطع آب به دلیل قطع برق نخواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: اکنون تصفیه‌خانه شماره دو اهواز مجهز است تا هر قطعی برق احتمالی را مدیریت کند ولی مناطقی از شهر احیاناً مشکل کم‌فشاری دارند که همکاران ما در تلاش هستند این مشکلات را رفع کنند.

صادق حقیقی‌پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز اظهار کرد: امسال، سال ویژه‌ای برای شرکت آب و فاضلاب بود. از ابتدای سال که بحث یکپارچه‌سازی شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی و بحث غیزانیه پیش آمد، مشخص بود که امسال برای همکاران ما در شرکت آب و فاضلاب خوزستان، سال بسیار حساس و پرکاری است.

وی افزود: مشکلاتی در خصوص آب روستایی و آبگرفتگی پاییز امسال در اهواز و برخی شهرهای استان به وجود آمد و بر خود لازم می‌دانم بابت زحمات همه همکاران تشکر کنم و زحمات آن‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: امسال از لحاظ کاری و مالی سال سختی برای ما بود و اگر مساعدت و تلاش همکاران ما نبود، اکنون اینجا نبودیم و از طرف دیگر در توسعه پروژه‌های فاضلاب خوزستان نیز سال درخشانی داشتیم.

وی با بیان اینکه یکی از آرزوهای دیرینه مردم اهواز و خوزستان جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه کارون است، افزود: در سال‌های گذشته تصفیه‌خانه شرق اهواز را افتتاح کردیم اما به دلایل مختلف نتوانستیم خوراک تصفیه‌خانه را آماده کنیم اما با مساعدت استانداری و نمایندگان خوزستان، امید است در اسرع وقت تصفیه‌خانه شرق را در بحث خوراک، مکانیزم و دفع پساب آن تکمیل کنیم.

حقیقی‌پور در خصوص پروژه تصفیه‌خانه غرب اهواز گفت: عملیات اجرایی تصفیه‌خانه بزرگ غرب اهواز با ظرفیت ۱۰۲ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با هزینه حدود ۴۰ میلیون یورو آغاز شده است.

وی با بیان اینکه توسعه و بازسازی تصفیه‌خانه قدیم با ظرفیت ۴۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز نیز انجام می‌شود، تصریح کرد: ظرفیت این تصفیه‌خانه به ۶۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: یکی دیگر از مشکلات شهر اهواز وجود ایستگاه‌های پمپاژ متعدد و بزرگ است. در طرح تصفیه‌خانه غرب اهواز، سه ایستگاه پمپاژ بزرگ در منطقه غرب داریم که توسط همین گروه مشارکت اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص منابع و اعتبارات اختصاص‌یافته از سوی مقام معظم رهبری برای فاضلاب شهر اهواز بیان کرد: با پکیج ۵۰ میلیون یورویی در امسال و سال آینده و کار با قرارگاه خاتم‌الانبیا، به طور دقیق نقاط حساس شهر اهواز را نشانه گرفته‌ایم.ایسنا

وی با بیان اینکه شهر اهواز حدود ۱۴۰ منهول پمپ دارد، گفت: یکی از دلایل پس‌زدگی‌ها یا بالا بودن سطح فاضلاب در خطوط لوله، به دلیل تعدد این منهول پمپ‌ها است که با سازه‌های غیراستاندارد و برای دفع موقت فاضلاب تعبیه شده بودن اما بعضا عمر طولانی دارند و این باعث می‌شود که با اندک اتفاقی که در اهواز رخ بدهد از جمله با قطعی برق یا شکستگی ساده، با مشکلات عظیم مواجه شویم و از این بابت اجرای کلکتورها بسیار مهم و با اهمیت است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان ادامه داد: ایستگاههای پمپاژی که احداث می‌کنیم به غیر از اینکه در مکانیزم دفع فاضلاب کمک خواهد کرد بار اضافی که روی شبکه فاضلاب در مواقع بارندگی ایجاد خواهد شد نیز می‌تواند موثر باشد.

وی با بیان اینکه اتفاقات خوبی در بودجه امسال برای آب فاضلاب خوزستان خواهد افتاد، گفت: برای خوزستان و شهرهایی مانند آبادان، خرمشهر، مسجدسلیمان و شادگان نیز خبرهای خوبی در راه است و امید است که تحول جدی در بحث فاضلاب استان مخصوصاً در مناطق جنوبی ایجاد شود.

حقیقی‌پور افزود: به غیر از تصفیه‌خانه غرب اهواز، پنج تصفیه‌خانه دیگر نیز در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، ماهشهر و بندر امام در دست کار داریم که در مراحل پایانی هستند و پیشرفت مناسبی دارند. با حل شدن برخی مشکلات کوچک، به زودی تصفیه‌خانه شادگان نیز وارد مدار می‌شود و تا پایان دولت دو تصفیه‌خانه دیگر را نیز وارد مدار می‌کنیم.

وی گفت: در شهرهای بهبهان، شوش، بستان، و اندیمشک نیز پنج تصفیه‌خانه دیگر با ارزش ۷۰ میلیون یورو در نظر گرفته‌ایم که همه کارهای آن انجام شده و منتظر نهایی شدن فاینانس آن‌ها هستیم که با اقداماتی که در مجلس صورت گرفته، در مسیر نهایی شدن قرار بگیرد.

لینک کوتاه : http://shush24.ir/?p=6198

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.