بنزین بر آتش انتخابات ۸۸؛ آب بر آتش انتخابات ۲۰۲۰

  • کد خبر : 5872
  • 22 دی 1399 - 20:32
بنزین بر آتش انتخابات ۸۸؛ آب بر آتش انتخابات ۲۰۲۰
توییتر در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا حاضر نشد با سکوت در قبال اعتراضات پس از انتخابات، ریسک کند تا مبادا خدشه‌ای به اعتبار انتخابات آمریکا وارد شود، حتی به قیمت اینکه برای همیشه برچسب عدم بی‌طرفی را برای خود بخرد!

به گزارش شوش ۲۴ پیشتر هرگاه سخن از خنثی‌نبودن شبکه‌های اجتماعی و عدم بی‌طرفی سازندگان این شبکه‌ها به میان می‌آمد، یک پاسخ کوتاه مطرح می‌شد: «توهم توطئه». 

شتاب تحولات، امّا خیلی زود ادعای خنثی بودن شبکه‌های اجتماعی را به محک گذاشت. انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا از راه رسید و باز هم این شبکه‌های اجتماعی بودند که میدان‌دار تبادل اخبار و تحلیل‌های مختلف حول این رویداد بین‌المللی بودند.

انتخابات آمریکا، امّا پرماجراتر از انتخابات دوره‌های قبل برگزار شد.دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور مستقر، که خبرهای خوشایندی از نتیجه آرا در ایالت‌های آمریکا دریافت نمی‌کرد، تصمیم گرفت زیر میز بزند. او البته مقدمات این کار را قبل از انتخابات با زمزمه‌های انجام تقلب در انتخابات چیده بود.

ترامپ که مورد بی‌مهری رسانه‌های اصلی آمریکا قرار گرفته بود، برای زدن زیر میز انتخابات و ارتباط با هواداران خود، چاره‌ای جز شبکه‌های اجتماعی، مخصوصاً توییتر نداشت.

توییتر امّا بدون آنکه واهمه‌ای بابت حفظ ژست بی‌طرفی خود داشته باشد، در اقدامی بی‌سابقه به توییت‌های ترامپ برچسب زد؛ برچسبی که در آن به مخاطب اطلاع می‌داد که این توییت، گمراه‌کننده است!

شبکه‌ای که تا آن روز ادعا داشت پلتفورمی بیش نیست و زیرساختی ارتباطی برای تبادل افکار و ایده‌هاست، آشکارا در محتوای توییت دیگران دست می‌بُرد؛ آن هم توییت عالی‌ترین سطح حاکمیتی یک کشور.

امّا توییتر تنها به این بسنده نکرد؛ هرچقدر ترامپ از همراهی با خواست هسته اصلی قدرت در آمریکا دورتر می‌شد، توییتر نیز بی‌مهری خود را بیشتر می‌کرد، به‌نحوی که یک سوم توییت‌های ترامپ، مصداق گمراه‌کننده شناخته شده و از دسترس خارج شدند.

در نهایت توییتر تیر خلاص را به ترامپ شلیک کرد و حساب او را برای همیشه مسدود کرد!


توییتر حساب ترامپ را برای همیشه مسدود کرد!

این اقدام توییتر، حتی مورد استقبال سیاسیون آمریکا نیز قرار گرفت. در یکی از این واکنش‌ها، هیلاری کلینتون که پس از شکست در انتخابات دور قبل ریاست‌جمهوری در مقابل ترامپ به وی پیشنهاد کرده بود که حساب توییتری‌اش را ببندد، اکنون با مسدود شدن حساب ترامپ، با بازنشر توئیت قدیمی خود و درج علامت «انجام شد» در بالای آن، حمایت خود را از اقدام توییتر اعلام کرد.

توییتر در ماجرای انتخابات آمریکا، تمام قد به خدمت اهداف کلی حاکمیت آمریکا در آمد و در حمایت از فرد پیروز انتخابات و سانسور مدعیان تقلب، کوتاهی نکرد.

البته این تنها خدمت توییتر به حفظ ثبات و آرامش و جلوگیری از اغتشاش در انتخابات آمریکا نبود. این شبکه اجتماعی، حتی به اقدامات پیش‌دستانه نیز روی آورد و قبل از انتخابات اعلام کرد اجازه نخواهد داد هیچ‌کدام از نامزدها پیش از شمارش آرای کافی، اعلام پیروزی زودهنگام کنند. 

توییتر اعلام کرد تنها در صورتی نتایج شمارش آرا یا نتیجه انتخابات را رسمی تلقی خواهد کرد که یا توسط مقامات ایالتی اعلام شده باشد، و یا توسط دو رسانه از هفت رسانه ‌بی‌سی، آسوشیتدپرس، سی‌بی‌اس‌نیوز، سی‌ان‌ان، دیسیژن‌دسک اچ‌کیو (DecisionDeskHQ)، فاکس‌نیوز، و ان‌بی‌سی‌نیوز، تأیید شده باشد.

حال اگر به ۱۱ سال قبل برگردیم، با توییتر متفاوتی مواجه می‌شویم!

آنچه در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم ایران در سال ۸۸ رخ داد، مشابه وقایعی بود که در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا رخ داد. با این تفاوت که توییتر در یک انتخابات بنزین و انتخابات دیگر، آب بر آتش فتنه می‌ریخت!

سال ۸۸ نیز همچون انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا یک اسم از صندوق آرا در انتخابات ایران خارج شد، امّا توییتر نه‌تنها از پیروز انتخابات حمایت نکرد، بلکه نتوانست ژست بی‌طرفی خود را نیز حفظ کند و اقدام به ریختن بنزین در آتش اغتشاشات کرد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در زمان انتخابات ۸۸ ایران در کتاب خاطرات خود، ماجرای صحنه‌سازی قتل ندا آقاسلطان و انتشار تصاویر آن در توییتر را مورد اشاره قرار می‌دهد می‌نویسد:

«ژوئن همان سال [۲۰۰۹ میلادی، ۱۳۸۸ شمسی]، جوانان ایرانی از وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به منظور ارسال پیام‌های خود در جریان اعتراضات پس از انتخابات استفاده کردند. درست در همان زمان بود که صحنه تیراندازی به خانم ۲۶ ساله‌ای به نام «ندا آقاسلطان» توسط نیروهای شبه‌نظامی طرفدار دولت! با استفاده از دوربین تلفن‌های همراه ضبط شده و در توئیتر و فیس‌بوک منتشر شد.

بدین ترتیب، در کم‌تر از چند ساعت میلیون‌ها نفر از مردم جهان مشاهده کردند که چه‌طور در یکی از خیابان‌های تهران دختر جوانی در خون خود غلتید! به گفته مجله تایم: «در طول تاریخ حیات بشری، هیچ صحنه قتلی با این حجم از بیننده مواجه نبوده است» همین ویدیو خشم جهانیان نسبت به ظلمی که به معترضان می‌رفت را برانگیخت».


تصویری که ادعا می‌شود از آخرین لحظات پیش از مرگ «ندا آقاسلطان» گرفته شده است

درست پنج روز پیش از این حادثه، مقامات وزارت خارجه [آمریکا] که پیگیر تلاش‌های مخالفانِ دولت ایران در فضای مجازی بودند، متوجه بروز یک مشکل شدند. توئیتر قصد داشت به منظور انجام تعمیرات دوره‌ای، برای مدت زمان کوتاهی، خدمات جهانی خود را محدود کند که دقیقاً نیمه‌ی روز در تهران بود.

برای حل این مسئله یکی از اعضای واحد برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه به نام «کوهن» که جوانی ۲۷ ساله بود، انتخاب شد. کوهن آوریل همان سال طی سفری به بغداد با «جک دورسی» یکی از بنیانگذاران و مدیران توئیتر، ملاقات کرده بود. به همین دلیل، بلافاصله تلاش کرد تا ضمن ارتباط با دورسی به او هشدار دهد که محدود ساختن خدمات توئیتر در آن بازه زمانی چه ضربه‌ای به فعالان اجتماعی در ایران وارد می‌کند.

در نتیجه همین گفت‌وگوها، توئیتر برنامه تعمیرات خود را تا نیمه‌شب بعد به تعویق انداخت. این شرکت در توضیح علت این کار در یادداشتی که در وبلاگ خود منتشر کرد، نوشت: «به نظر می‌رسد در حال حاضر توئیتر نقش ارتباطی مهمی در ایران ایفا می‌کند».

علاوه بر این به گفته محمّدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، مواضع مدیر توییتر در جریان فتنه ۸۸ باعث فیلتر شدن این شبکه اجتماعی در ایران شده است.

توییتر در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا حاضر نشد با سکوت در قبال اعتراضات پس از انتخابات، ریسک کند تا مبادا خدشه‌ای به اعتبار انتخابات آمریکا وارد شود، ولو به قیمت اینکه برای همیشه برچسب عدم بی‌طرفی را برای خود بخرد!فارس

لینک کوتاه : http://shush24.ir/?p=5872

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

[poll id="2"]