انتخاب آزاد یا آزادی انتخاب

  • کد خبر : 13874
  • 22 بهمن 1402 - 17:21
انتخاب آزاد یا آزادی انتخاب

انتخاب یا گزینش در برگیرنده برداشت از میان انبوه هاست. این مهم در زندگی اجتماعی انسان ها به وفور یافت می شود. گرچه در روند زنده بودن سایر جانوران نیز نقش دارد اما فاقد قدرت انتخاب است. در واقع، نوعی جبر زیستی بر موجودات غیر انسانی حاکم است که این روند را استمرار می بخشد. […]

انتخاب یا گزینش در برگیرنده برداشت از میان انبوه هاست. این مهم در زندگی اجتماعی انسان ها به وفور یافت می شود.

گرچه در روند زنده بودن سایر جانوران نیز نقش دارد اما فاقد قدرت انتخاب است. در واقع، نوعی جبر زیستی بر موجودات غیر انسانی حاکم است که این روند را استمرار می بخشد.

از این رو و در جامعه انسانی، وضعیت متفاوت می گردد. آدمی قدرت شعور و تفکر را داراست و از طریق تعقل به این مهم دست می زند. در چنین وضعیتی، دو عبارت خودنمایی می کنند.

یکی«انتخاب آزاد» و دیگری«آزادی انتخاب» است.گرچه از دو واژه همانند استفاده شده اما دو مفهوم متفاوت را منعکس می کنند.پرداختن به این دو عبارت گرچه بیشتر در زندگی سیاسی مطرح است اما محدود به آن نیست.این دو عبارت در تمام حوزه های زندگی دارای کاربرد هستند.

انتخاب آزاد مفهومی را منتقل می کند که مخالف آزادی انتخاب است. بنابراین و در صحنه های رقابتی و حتی بدنام کردن و تلاش برای سقوط حکومت ها، از جدل های این دو استفاده می شود.

در واقع، کسانی به دنبال تایید آزادی انتخاب هستند که انتخاب آزاد را به چالش بکشند و لذا از همین طریق، برای خود طرفدارانی ایجاد کنند.

امروز نیز همین وضعیت در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران در حال شکل گیری است.مخالفین شرکت مردم، از آزادی انتخاب استفاده می کنند تا مانعی در این راه ایجاد کنند.

در برابر آن،انتخاب آزاد مطرح می شود تا افراد جامعه،بیشترین مشارکت را داشته باشند.حال باید دید که کدام عبارت دارای استدلالی قوی است؟بدون شک؛ در آزادی انتخاب؛ واژه اصلی«آزادی» است.

این بدان معناست که در روند انتخابات در هر زمینه ای به ویژه؛سیاسی؛مردم آزادند که خود را معرفی کنند.

افراد آزادند؛هرکسی را که خواستند؛برگزینند.محدودیت؛قابل قبول نیست.اگر برای ریاست جمهوری؛هزاران نفر نامزد شوند؛آزادند و مردم می دانند که کدامیک شایسته است.

حذف و رد صلاحیت و یا موانع؛خلاف آزادی است.چنین نگرشی در جوامع غربی به خصوص زندگی اجتماعی جاری است.

همجنسگرایی؛نمونه بارزی از این طرز تفکر است. باور اینکه؛ جسم متعلق به من است ؛ آزادم خودم تصمیم بگیرم؛در این نوع جوامع پذیرفتنی است.در مقابل چنین باوری؛انتخاب آزاد مطرح است.

این بدان معناست که آزادی به معنای حرکت در حدود است.رانندگی آزاد اما عبور از چراغ قرمز ممنوع است.افرادی می توانند نامزد شوند که مدرک تحصیلی فلان را داشته باشند.ایرانی باشند.غیر ایرانی ممنوع.

بدین شکل است که نامزدها محدود می شوند و انتخاب آزاد مطرح می گردد.شما آزادید که از میان این افراد؛ شخص مورد نظر خود را برگزینید.اینکه کدام استدلال قوی تر است؟به تحلیل های متفکرانه متصل می شود.

استاد جعفر دیناروند

لینک کوتاه : http://shush24.ir/?p=13874

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

[poll id="2"]