شوش اسلامی و خبرهای ضد و نقیض

  • کد خبر : 11302
  • ۲۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶
شوش اسلامی و خبرهای ضد و نقیض

به گزارش شوش۲۴، با ورود اسلام به ایران که بدون خونریزی هم نبود،شوش نیز به شکلی مورد نظر قرار گرفت.عظمت پایتخت زمستانی ساسانیان با سقوط حکومت همچنان پا بر جا ماند.در این برهه،خبرها یک دست نبودند. شهر با توجه به زیرساخت های دوران باستان در آبیاری و انتقال آب،سر سبز و تولید کننده بود.فعالیت های […]

به گزارش شوش۲۴، با ورود اسلام به ایران که بدون خونریزی هم نبود،شوش نیز به شکلی مورد نظر قرار گرفت.عظمت پایتخت زمستانی ساسانیان با سقوط حکومت همچنان پا بر جا ماند.در این برهه،خبرها یک دست نبودند.

شهر با توجه به زیرساخت های دوران باستان در آبیاری و انتقال آب،سر سبز و تولید کننده بود.فعالیت های اقتصادی و ثروتمندی،بدون وقفه ادامه داشت.در این زمان،پرداختن به نمادهای دینی،منعکس کننده،اختلاف در باورها بود.

کشف جنازه پیامبر الهی حضرت دانیال(ع) به وسیله موسی اشعری،بخشی از این تناقض تاریخی است.این که در درون اتاقکی،فقط جنازه ای یافت شود و یا در کنار و مجاورت با آن،اشیای قیمتی به تاراج روند، اوج این تناقض را نشان می دهد.

خبر دفن این بنده پاک خداوند بنا بر توصبه مولا علی(ع) به شیوه اسلامی، پذیرفتنی است اما این دفن در درون تابوت و در محلی که آب رودخانه شاوور از روی آن بگذرد،با این سنت همخوانی ندارد.این را نیز می توان تناقضی در تاریخ شوش اسلامی دانست.

وجود مقبره شاعر شیعی،دعبل خزائی در شوش و احترام به او به عنوان یک مبارز،حقیقتی روشن و قابل قبول است اما خبرهای مربوط به چگونگی ورود وی به شهر و علت آن،دارای اختلافاتی در انتقال است.

خبر فوت این شاعر به دلیل بیماری در حالی که فقط قصد گذر از شوش و رسیدن به امام خود در خراسان داشته،در مقابل خبر تعقیب او به وسیله عمال خلیفه و هدف قرار دادن وی با نیزه زهرآگین و در نتیجه،شهادت ،تناقضی واضح را منتقل می کند.

خبرهایی که در دوران اسلامی به شکل های مختلف،منتشر شدند،گاه ابهاماتی نیز داشته اند.این که وجود صاحبان بارگاه هایی در شوش،با نام،چگونه وارد شده اند؟به چه دلیل،این مسیر را انتخاب کردند؟آیا قصد ماندن داشتند یا این گزینش، صرفا مسیر یابی خاصی بوده؟ از آن جمله است.

وجود مقبره عباس ابن علی که به گلزار شهدا تغییر نام یافت،چگونه وضعیتی را منتقل می کند؟چرا بارگاه او را بازسازی یا توسعه نمی دهند؟این نام با عباس بن علی هفت تپه چه ارتباطی دارد؟خبرها،گویا نیستند.

در شوش اسلامی،خبر از ورود برادر خلیفه و بیتوته کردن در شهر دارد.این خبر،گویا نیست.مسجدی در کشفیات باستان شناسی با سردری منقوش به خط کوفی یافت شده است.خبر آن کامل نیست.چه کسی این مسجد را ساخته است؟استقبال از آن چگونه بود؟

مقبره تاج العارفین،بدون شک مربوط به دوران اسلامی است.سال ها،بدون تغییر و قدیمی باقی ماند.توضیح آن،قبل از انقلاب وجود نداشت و البته اخیرا کوشش هایی برای یافتن علت ورود وی به منطقه و فوت او صورت گرفته است.

عبدالله بن علی که نامی آشنا و بسیار قدیمی است،مربوط به دوره اسلامی شوش است.کدام خبر از وی منتشر شده است؟فقط خبرهایی که، صرفا سینه به سینه منتقل شده اند که وی از نوادگان امامی معصوم است.

در شوش اسلامی،خبرهای موثقی نیز وجود دارند.این خبرهای اعتقادی نشان می دهند که شوش آن زمان،یک باره مسلمان نشد.زردشتیان هنوز در شهر وجود داشتند.تعداد زیادی از یهودیان دارای کنیسه بودند.

شوش تا قبل از ورود مشعشعیان به خوزستان، اهل سنت بودند.حنبلی بودن در خبرها تایید شده است.خبر بی توجهی خلفای بغداد به شوش هم،نوعی شبهه ایجاد می کند.این نوع نگرش،با گذشت زمان سبب تخلیه شوش و سکوت طولانی تپه ها گردید.

خبرهای شوش اسلامی با ابهام و تناقض،سبب دفن بسیاری از واقعیات گردید.عظمت تاریخی شوش و امپراطوری دراز مدت آن،با عملکردهای بغداد نشینان،مورد هجمه و در نتیجه تخلیه آن از ساکنان گردید.راستی،چرا شوش اسلامی در سکوت مطلق قرار گرفت؟

استاد جعفر دیناروند

لینک کوتاه : http://shush24.ir/?p=11302

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. درود بر خبرنگاران شوش ۲۴ که موضوعات تاریخی را منتشر می کنند.

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.