۳۵ کارگر، روزانه ۷ هزار لیتر الکل اتیلیک تولید می‌کنند

  • کد خبر : 449
  • ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
۳۵ کارگر، روزانه ۷ هزار لیتر الکل اتیلیک تولید می‌کنند
«حسین آمیلی» با اشاره به آغاز مجدد فعالیت‌های تولیدی کارخانه‌ الکل‌سازی، گفت: «در حال حاضر این کارخانه با برخورداری از ۳۵ کارگر روزانه ۷ هزار لیتر الکل اتیلیک تولید می‌کند. در صورت پایداری تولید و رسیدن ظرفیت آن به ۱۵ هزار لیتر، امکان به‌کارگیری ۵۴ یا ۵۵ کارگر در این واحد وجود دارد.»

به گزارش شوش ۴ به نقل از ایلنا، قائم مقام شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با اشاره به تولید ۱۰ هزار لیتر الکل اتیلیک توسط کارخانه‌ی الکل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۹۸، گفت: «سال گذشته به دلیل مشکلاتی که سبب توقف فعالیت‌های این کارخانه شده بودند، صرفا توانستیم ۱۰ هزار لیتر الکل اتیلیک تولید کنیم؛ اما باتوجه به نیازی که برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد، در حال حاضر الکل تولیدی این کارخانه را به خلوص حدود ۷۰ درجه رسانده‌ایم تا برای ضدعفونی کاربرد داشته باشد.»

حسین آمیلی با اشاره به سیاست‌گذاری دولت برای نحوه‌ی توزیع الکل تولید شده در این کارخانه، گفت: «با نظر شورای تامین شهرستان شوش، الکل تولید شده را به‌صورت رایگان در مرکز بهداشت شهرستان شوش، ارگان‌ها و ادارات، شرکت‌ها روستاهای هم جوار و در میان پرسنل شرکت، توزیع می‌کنیم.»

نماینده تام‌الاختیار اجرایی سهامدار شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا باوجود تمام محدودیت‌هایی که در زمینه‌ی تامین قطعه و تجهیزات وجود دارد، کارخانه الکل‌سازی را به ۸۰ ظرفیت بهره‌برداری برسانیم، گفت: «فعالیت این کارخانه به مدت ۸ یا ۹ ماه به دلیل تامین نشدن قطعات از سوی تولیدکنندگان، متوقف شده بود؛ اما حالا وضعیت تولید در حال پایدار شدن است.»

آمیلی افزود: «باتوجه به سیاست‌های معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سطح کشور و شهرستان، و ذیل نظارت عالیه‌ی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابتدا تولید را در سطح ۷ هزار لیتر الکل در روز پایدار می‌کنیم و در گام بعد ظرفیت را به ۱۵ هزار لیتر در روز می‌رسانیم.»

بابت توزیع الکل پولی دریافت نکردیم

وی با بیان اینکه قیمت الکلی که از شرکت هفت‌تپه خریداری می‌شود را دستگاه‌های مربوطه در هماهنگی با یکدیگر تعیین می‌کنند، گفت: «همانطور که گفتم شرکت پس از توزیع الکل هیچ وجهی از دریافت‌کنندگان محصول، دریافت نمی‌‌کند و در تعیین قیمت آن هم دخالتی ندارد. تاکنون هم از بابت توزیع الکل پول دریافت نکرده‌ایم.»

قائم مقام شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، افزود: «این موضوع را هم باید در نظر داشت که قیمت تمام شده‌ی تولید الکل در شرکت هفت‌تپه بالاتر از واحدهایی است که حتی در روز ۷۰ تا ۱۲۰ هزار لیتر الکل تولید می‌کنند. با این‌همه تابع شرایط هستیم. این نکته را باید در نظر داشت که دستگاه‌هایی که متولی سیاست‌گذاری در این حوزه هستند تعیین می‌کنند که روزانه چه میزان الکل در کدام مجموعه‌ها توزیع کنیم.»

آمیلی افزود: «با این حال، الکل تولید شده بیشتر در محل‌هایی توزیع می‌شود که کارخانه به لحاظ جغرافیایی در مرکز آنها قرار گرفتند؛ یعنی عمدتا در شمال استان خورستان. البته اگر سیاست‌گذاران لازم ببینند با در نظر گرفتن ظرفیت تولید کارخانه، پتانسیل دیگر شرکت‌ها و… مناطقی را که آلودگی بیشتر یا جمعیت بیشتری دارند را هم پوشش می‌دهیم.»

فروش الکل را در بازار آزاد نداریم

نماینده تام الاختیار اجرایی سهامدار شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با بیان اینکه فعلا ظرفیت تولید کارخانه به اندازه‌ای نیست که فروش الکل خود را در بازار آزاد انجام دهیم، افزود: «تلاش می‌کنیم که در توزیع با دولت هماهنگ باشیم؛ اما در توزیع رایگان، مجموعه‌هایی را که نیروی کارگری بیشتری دارند یا تراکم نیروی انسانی در آنها بالاتر است و امکان آلودگی بیشتری را دارند، در نظر داریم. با این حال، ظرفیت تولید کارخانه در همین سطح محدود است؛ البته «شرکت خمیر مایه و الکل‌رازی» در جنوب اهواز که در کنار جاده اهواز به آبادان قرار دارد و یکی از مجهزترین و مدرن‌ترین مجموعه‌های تولید الکل کشور است، روزانه حدود ۱۱۰ هزار لیتر الکل تولید می‌کند.»

وی در ادامه درباره‌ی روش تهیه الکل از نیشکر و میزان خلوص آن، گفت: «الکل اتیلیک از ملاس که یکی از ضایعات صنعت نیشکر است، تولید می‌شود. پس از استحصال شکر، بین ۳.۷ تا ۴ درصد وزن آن از ملاس تشکیل می‌شود. ملاس قندِ شش کربنه است و به صورت قند مایع (گلوکز یا فروکتور) قابل دسترسی است؛ البته ملاس از چغندر هم تهیه می‌شود. این دو فرقی با یکدیگر ندارند.»

قائم مقام کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، با بیان اینکه کارخانه‌ی الکل این شرکت برای اثرگذاری تولید خود مانند تمام صنایع این حوزه‌ الکل را در حدود ۷۰ درجه (به‌صورت کلی بین ۶۸ تا ۷۲ و ۷۳ درجه) به خلوص می‌رساند، گفت: «در کل میزان قند موجود در ملاس مهم است و چغندر یا نیشکر بودن آن اهمیت ندارد.»

وی افزود: «نکته‌ی مهمی که درباره‌ی درصد خلوص الکل وجود دارد این است که می‌توان آن را تا ۹۶ درصد به خلوص رساند؛ اما ۴ درصد باقی مانده آب مقطر است و ناخالصی ندارد اما از روی ناچاری باید دو مرتبه آن را رقیق کرد و بار دیگر به خلوص حدود ۶۸ تا ۷۲ و ۷۳ رساند تا بتواند بر روی ویروس کرونا اثرگذار باشد. تنها این درجه خلوص می‌تواند ویروس را مغلوب کند.»

تاثیرات مخرب الکل متیلیک بر اعصاب بینایی

آمیلی با بیان اینکه فرمول شیمیایی الکل اتیلیک C۲H۵OH است، گفت: «الکل اتیلیک دو کربنه برای کار ضدعفونی کاربرد دارد؛ منتهی همانطور که شرح دادم برای نابودی این ویروس الکل باید ۶۸ تا تا ۷۲ و ۷۳ درجه به خلوص برسد. نوع دیگر الکل، «الکل متیلیک» یا الکل صنعتی است که تک کربنه و فرمول شیمیایی آن CH۳OH است؛ اما مشکل آن تاثیراتی است که بر سلامتی انسان می‌گذارد.»

نماینده تام الاختیار اجرایی سهامدار شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، افزود: «الکل متیلیک، سمی است و بر روی اعصاب بینایی اثرات بسیار مخربی می‌گذارد و کوری و مرگ افراد می‌انجامد. از این رو توصیه می‌کنم به هیچ عنوان از این نوع الکل برای ضدعفونی سطوح استفاده نشود. تنها باید از الکل اتیلیک، اتانول و بیواتانول استفاده کرد که الکل دو کربنه است و برای ضدعفونی بسیار موثر است آنهم در درجه خلوص ۶۸ تا ۷۲ و ۷۳ درجه.»

امکان به‌کارگیری ۱۰۰ کارگر وجود دارد

وی درباره‌ی تعداد کارگران شاغل در بخش تولید الکل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، گفت: «باتوجه به اینکه فعلا ظرفیت تولید در سطح ۷ هزار لیتر در روز است، ۳۵ کارگر در این واحد فعال هستند اما زمانی که ظرفیت به ۱۵ هزار لیتر برسد، می‌توانیم تعداد نیروهای این واحد را به به ۵۴ یا ۵۵ نفر برسانیم. در کل ظرفیت نیروهای انسانی واحد تولید الکل به همین میزان است و با توجه به امکانات موجود فراتر از این نمی‌رود.»

قائم مقام کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، افزود: «با این حال، چون در بحث تولید الکل به «خمیر مایه» نیاز داریم، می‌توانیم با اضافه کردن تجهیزات لازم برای تولید خمیر مایه از ملاس، در کنار کارخانه‌ی الکل سازی، خمیر مایه را هم فعال کنیم و به ظرفیت لازم برسانیم. آن زمان می‌توانیم ۱۰۰ کارگر در مجموع این دو واحد وابسته به هم را به کار گیریم؛ اما فعلا تلاش ما متمرکز بر این است که بتوانیم تولید را پایدار کنیم تا در کنار آن بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم. پیش‌بینی من این است که اگر تمام مشکلات برطرف شود و شرایط عادی باشد، بتوانیم ظرف ۲ تا ۲ و نیم ماه ظرفیت تولید الکل خود را از ۷ هزار لیتر به ۱۵ هزار لیتر در روز برسانیم.»

لینک کوتاه : https://shush24.ir/?p=449

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.