بیژن حیدری زاده در گفتگو با شوش24:

میراث فرهنگی علت عقب ماندگی شوش نیست/ هتل نصرپس از ۱۵ سال هنوز به بهره برداری نرسیده است/ شوش بسته ای از داشته های فراوان است

  • کد خبر : 1362
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
میراث فرهنگی علت عقب ماندگی شوش نیست/ هتل نصرپس از ۱۵ سال هنوز به بهره برداری نرسیده است/ شوش  بسته ای از داشته های فراوان است

به گزارش شوش۲۴، یک فرصت پنج دقیقه ای هم برای سید راضی نوری نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی کافی بود تا تیرانتقاداتش به سوی میراث فرهنگی روانه کند و این نهاد را به مقصر اصلی عقب ماندگی شوش معرفی کند البته این واژه اززبان  برخی شهروندان هم شنیده می شود، خلاصه ی مطلب […]

به گزارش شوش۲۴، یک فرصت پنج دقیقه ای هم برای سید راضی نوری نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی کافی بود تا تیرانتقاداتش به سوی میراث فرهنگی روانه کند و این نهاد را به مقصر اصلی عقب ماندگی شوش معرفی کند البته این واژه اززبان  برخی شهروندان هم شنیده می شود، خلاصه ی مطلب آن است که گزاره ی ” میراث فرهنگی باعث عقب ماندگی است” برای ناتمام ماندن همه ی پروژه ها از آبرسانی و گازرسانی گرفته تا احداث نشدن زیرگذرو… مطرح می شود، شک نکنید  اگر روزی شوش مشکل آلودگی هوا پیدا کند باعث وبانی آن بازهم  میراث فرهنگی معرفی  خواهد شد ،آیا براستی چنین است؟ میراث فرهنگی مانع پیشرفت و توسعه شهر باستانی شوش است؟ چرا دزفول شهر همجوارشهرستان  شوش از آثارباستانی ۲۵۰۰ ساله اش کسب در آمد می کند ؟  چرا مسئولین و شهردار دزفول  از بافت قدیمی و تاریخی شهرشان فرصتی در راستای توسعه ی اقتصادی فراهم می کنند؟ اما شوش ……؟؟؟؟

بیژن حیدری زاده مدیر پایگاه میراث جهانی شوش به گزاره ای که در بالا آمده  است هیچ اعتقادی ندارد. فرصت را مغتنم شمردیم تا از وضعیت شوش در بخش گردشگری مطلع شویم و هم  پاسخ  پرسش هایی که ذهن مردم شهرستان را درگیر کرده را بیابیم . به همین دلایل گفتگویی با بیژن حیدری زاده  با خبرنگار۲۴صورت پذیرفته بود که از نگاه مخاطبین فهیم   شوش۲۴ می گذرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش می گوید: شهرستان شوش به دلیل جاذبه ای گردشگری که دارد از دیرباز تاکنون مقصد گردشگری گردشگران ایرانی و خارجی بوده است.پیش از اینکه پای باستانشناسان و کاوشگران به  این شهرستان باز شود ،حرم حضرت دانیال نبی به عنوان یک جاذبه ی زیارتی قرار داشته است،  شاید در گذشته  تعریف از گدشگری به شکل امروزی نبوده است اما زائرینی که از دزفول و نقاط دیگر روزهای خاصی از سال و در مناسبتهای خاصی از سال شوش را برای اقامت در نظر می گرفتند.

وی در ادامه از خانواده کلید دار سخن به میان آورد  و گفت: خانواده کلید دار از قدمای این شهر هستند ، جد بزرگشان از دزفول برای روزهای خاصی از سال می آمد حرم دانیال را مهیای پذیرایی از زائرین می کرد. پس از گذشت سالها این خانواده به شوش آمده و در این شهرستان ساکن شدند و زواری که برای اربعین می آمدند در خانه ی کلید دار بیتوته می کردند.

مدیرپایگاه میراث جهانی شوش اظهار کرد: در سالهای ۱۳۰۰  یا ۱۳۰۱ شکل روستایی در پایین تپه دیده می شود و در پیرامون حرم تعدادی کاروانسرا که هم محل اقامت تجار و زواری که به سفر عتبات عالیات می رفتند در آن کاروانسراها اقامت می کردند. به موازات شکل گیری شهر و حضور باستانشناسان ، کاوش ها شکل گسترده تری به خود گرفت. علاقمندانی برای بازدید از آن کاوش سفرا، نظامیان به شوش آمدند ۱۰ تا ۱۲ تا از سفرای کشورهای خارجی و چند شب را در قلعه می ماندند. امروزه شوش روند گردشگری پتانسیل قوی دارد  اما حوزه ی گردشگری نتوانسته است همگام با شتاب امروز خودش رابه حلو ببرد. آمار ورود گردشگران در سال۹۸ تغییرات محسوسی داشته اما آن استفاده ای که باید از ظرفیتهای گردشگری  شوش بشود،  نشده است.

حیدری زاده بیان کرد: در گرشگری تاریخی ، گردشگران شوش را یک شهر باستانی می بینند اما از این ظرفیتها استفاده نشده است. شوش در اربعین مقصد اصلی زوار بوده است و زائرینی از جنوب استان ( خر مشهر ، هویزه و …) شب را در شوش اقامت دارند ازشب قبل تا بعد از ظهر می مانند از این حرکت خود جوش  مردمی می توان  استفاده کرد. و آن را هدفمند کرد به این معنا که آن را از مردمی بودن درآوریم تا شهرستان  از این حوزه منتفع شود.

وی عنوان کرد: شوش  در حوزه ی طبیعت شوش بی نظیر است و دو پناهگاه حفاظت شده حیات وحش در این حوزه ی جغرافیایی وجود دارد یکی پناهگاه در اطراف چغازنبیل حیات وحش کرخه. و سه رودخانه دز، کرخه و شاوور که یا از کنار شوش می گذرند یا از میان شهر می گذرند ، اما افسوس شاووری که در بخش مرکزی شوش می گذرد که روزگاری محل استحمام و جای تفزیح مردم بوه در حال حاضر تبدیل به لجنزار شده است که متاسفانه به دست خود شهروندان اتفاق افتاده است که با تخلیه ی زباله و نخاله های ساختمانی در آن می ریزند. البته شهرداری و اداره امور آب در جهت پاکسازی اقداماتی انجام داده اند اما حجم زباله هایی که توسط شهروندان به این رودخانه ریخته می شود افزوده می شود. در صورتی که  شاوور توانایی این را به تنهایی دارد که به اقتصاد این شهر کمک کند. و این امر نه از نظر شهرداری و نه از نظر اداره ی امورآب و از از نظر میراث فرهنگی هیچ گونه محدودیتی ندارد. یک ضوابط قانونی برای حفظ سلامت رودخانه است.

وی گفت: شوش تنوع قومیتی بالایی دارد قومیت های گوناگونی نظیر  بختیاری ، دزفولی، لر، کرد در این شهرستان زندگی می کنند به همین دلیل گویش های متنوعی را نیزدارد. و همه ی این اقوام  به زبان خود صحبت می کنند ،  همچنین تنوع آداب و غذایی بسیار خوبی  دارد.

وی در ارتیاط با هتل نصر گفت: برخلاف آنچه که  می گویند میراث فرهنگی نمی گذارد هتل ساخته شود. علت این مشکل این است که  فلان شخص یا اداره با ما همراه نبودند ، هتل نصر در بهترین جای شهرستان با هزینه ی شخصی آقای زربخش ساخته شد اما به بهره برداری نرسید چرا که ما برای گردشگری پلن نداشتیم و این یک هشدار است. یک ضرر مالی به یک شخص وارد شده است و این یک امتیاز منفی در زمینه ی سرمایه گذاری است اما باید آسیب شناسی کنیم چه در حوزه ی میراث فرهنگی و چه در حوزه ی شهری ،ما باید دلیل مشکل را پیدا کنیم شاید مردم  پذیرش نداشتند یا شاید این پذیرش از مسئولین شهری بوده یا از سوی میراث فرهنگی بوده است. هتل نصر بعد از ۱۵ سال هنوز به بهره برداری نرسیده است. شوش ظرفیت های زیادی دارد و مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری در دوره یوسف زمانی اصل طرح های مطالعاتی خوبی داشت و خوب کار کرده است برای اینکه آن طرح ها اجرایی شوند باید شرایط مهیا شود مسئولان شهری قوی کار کرده اند.

بیژن حیدری زاده می گوید : بحث مدیریتی در حوزه ی گردشگری ، پایگاه میراث جهانی شوش یک وظیفه نظارتی دارد به صیانت در استان شجاعی و موسوی معاونت این عزیزان بوده است.  که در مورد شوش نگاه ویژه ای دارند شوش پمانند بسته ای  از داشته های فراوان است که به صورت جدی بر روی آنها کار نشده است و برای اینکه بر روی آن کار شود باید هرکدام بر سر جای خودشان قرار بگیرند . این داشته ها را مانند یک پازل بچینند.

 در خصوص انتقادات مطرح شده درباره این که میراث فرهنگی باعث عقب ماندگی شوش اینگونه جواب داد:به جد می گویم اینگونه نیست،  در این که آثار باستانی در لایه های زیرین شوش باشد شکی نیست این شهر سه چهار هزار سال پایتخت سیاسی ،مذهبی و مدنی ایران باستان بوده است. این به این معنا نیست مطرح کردن این موضوع از طرف هرکسی مطرح  شده نمایاندن یک وجه از موضوع است و مطرح کردن آن شخصی است ، مجلس قوانین را تصویب می کند و دولت مجری قانون است و وقتی که یک کار عمرانی می خواهید انجام دهید باید از ادارت منابع طبیعی ، شهرداری مجوز لازم را کسب شود.و اگر میراث فرهنگی وظایف خود را درست انجام می دهد این دلیل نمی شود بگویند میراث اشتباه کرده است، چرا  شاوور ما پر از نخاله ی ساختمانی است؟  به دلیل اینکه قانون درست رعایت نمی شود. بستر و حریم و سلامت رودخانه ، نهادها هر کدام وظایفی دارند ۶۰ مجوز کسب کرده اند . ترمینال طبق اخرین طرح آن سوی چهار راه روبروی پمپ  بنزین گاز کوی سلمان فارسی  خواهد بود.

لینک کوتاه : https://shush24.ir/?p=1362

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.