به گزارش شوش ۲۴، دکتر ایزدی در سخنانشان به تخریب لایه ی اول اشیاء باستانی شوش اشاره کردند. آیا آمار دقیقی از اشیاء تخریب شده دارید؟ وضعیت ورود گردشگران به شوش چگونه بوده است؟ و بر اساس شنیده ها سال گذشته با کاهش گردشگر مواجه بوده ایم علت آن چه بوده است؟با توجه به وضعیت اقتصادی شوش چطور می شود؛ که گردشگری راه نجاتی برای اقتصاد و ایجاد شغل باشد.

این سئوال ها را خبرنگار شوش ۲۴ در یک گفتگوی کوتاه از محمد حسین ارسطوزاده رییس پایگاه میراث جهانی شوش پرسید.

رییس پایگاه میراث جهانی شوش گفت: درباره پرسشی که شما مطرح کردید؛ باید توضیح بدهم که منظور دکتر ایزدی از حفاری های صورت گرفته از گذشته تا کنون بوده است یا بهتر است بگوییم از زمانی که این جاده ی تراتزیتی و سپس پل روگذر احداث شد صدمات جبران ناپذیری به میراث تاریخی شوش وارد کرده است، از آنجایی که این جاده پر تردد است هیچگاه هیات باستانشناسی فرصتی بدست نیاورده که این موضوع را بررسی و آمار دقیقی از تعداد اشیا تخریب شده در اختیار ما قرار دهد.بر طبق آخرین گزارش این هیات در وضعیت بوجودآمده فرصت مطالعاتی فراهم نیست و در ابتدا زیر سازی ها باید با نظارت هیات باستان شناسی جمع آوری شود تا اقدامات بعدی صورت پذیرد.

ارسطوزاده صحبت های جالبتری در باره برگزار نشدن جشن ثبت جهانی شوش داشت: متاسفانه در دوسه سال گذشته برخی از مسئولین شهرستان شوش از برگزاری جشن استقبال نکردند و به همین دلیل پرونده ی آن را به صورت نیمه باز نهادیم، اخیرا دکتر غزی از برگزاری یک چنین مراسمی استقبال کرده که این را به فال نیک خواهیم گرفت.

وی از گفتن این نکته هم غافل نشد: ثبت جهانی شوش یک امر مهم در جهت پیشرفت شهرستان و توسعه ی پایدار است و مجموعه ی میراث فرهنگی آمادگی کامل برگزاری یک مراسم در شان شهرستان شوش با این سابقه ی تاریخی را دارد و از افرادی که دارای ایده و خلاقیت می باشند دعوت خواهیم کرد تا در برگزاری این مراسم همفکری و همکاری لازم را داشته باشند.

«ساماندهی میراث جهانی شوش» طرح تازه ای است که ریاست پایگاه میراث جهانی شوش نوید آن را می دهد و در ادامه می گوید : با اجرای این طرح بسیاری از مشکلات محوطه تاریخی و شهرستان برطرف خواهد شد، و می تواند در رفع نیازمندی های جامعه و اشتغال زایی همسو با صنعت گردشگری، پویایی تولید، رشد اقتصادی و زیر ساختی شهرستان شوش بسیار نقش آفرین باشد، و از دیگر ویژگی های مهم آن مشخص شدن نحوه ی ارتباط شهر با میراث فرهنگی است، این طرح تاکنون پیشرفت خوبی داشته و یکی از خبرهای خوب میراث فرهنگی در سال ۹۷ خواهد بود.

ورود گردشگران به شوش پرسشی بود که ارسطوزاده در پاسخ آن اینگونه سخن گفت؛ شهرستان شوش از نظر تاریخی ، مذهبی و و طبیعت گردی یک ظرفیت بالقوه در صنعت گرشگری کشور محسوب می شود ، پایگاه میراث جهانی شوش در تمام طول سال میزبان تمامی گردشگران داخلی و خارجی است و نباید آن را منحصر به ایام نوروز دانست و می بایست بر روی گردشگری آبی در فصل تابستان به علت گرمای هوا و نوع دیگری از گردشگری در فصل های پاییز زو زمستان متمرکز شویم ، که این امر مستلزم آن که زیر ساخت های مناسب را فراهم سازیم.

کاهش ورود گردشگر در سال۹۶ دلایل عمده ای داشت که رییس پایگاه میراث جهانی شوش در این جمله ها بیان کرد: کاهش ورود گردشگر مختص شهرستان شوش نبوده و تمامی شهرستان های استان خوزستان با این مسئله مواجه بودند، که این موضوع ناشی از تبلیغات منفی درباره ی خوزستان و شهرستان شوش بوده است،وقوع گردو خاک و بزرگنمایی بیش از حد آن مهمترین این تبلیغات منفی است.

گفتگو: مریم فدایی

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :