به گزارش شوش ۲۴،تغییر مدیران ارشد دستگاه های اجرایی یک امر طبیعی در راستای قوی تر شدن سازمان مربوطه به شمار می‌رود. اما در شهرستان شوش مدتی است این امر طبیعی، روند دیگری را طی می کند. در ماه های اخیر شوش شاهد تغییراتی در سطح مدیران ارشد اجرایی بوده است این سلسله عزل و نصب‌ها در نوع خودشان بی نظیرند.

شاید در نگاه اول تصور شود که این مسئولین برکنار شده با سیاست دولت و یا با سیاست‌های توسعه ی شوش در تعارض هستند، اما با کمی دقت در احوالات ایشان متوجه می‌شویم که افراد کنار رفته بخاطر ضعف شخصی برکنار نشده‌اند، بالعکس در عین دارا بودن تواناییها و ویزگیهای خاص شغلی، تنها موضوعی که در نظر گرفته نشده است توانایی کاری مدیران عزل شده است . پی‌آمد این روند باعث شده تا روسای ادارات، استقلال در تصمیم گیری را از دست داده و در مجموع اولویت‌های مدیریتی از ارتقای کارآمدی نهاد تحت نظر به حفظ وافاداری به نماینده شهر تغییر پیدا کند.

انتصاب های اخیر موجب شائبه‌ی هر چه بیشتر این مهم شده است که نماینده شوش در انتصابات با رویکردی قومیتی در زمینه‌ی انتصابات مدیران عمل می‌کند. در این بین نقش احزاب بسیار کمرنگ‌تر از گذشته شده است. روند (قوم گرایی) همچنان ادامه دارد و باید تاکید کرد ملاک تغییر مدیران بحث تخصص نبوده است و تقسیم قدرت در ادارات شهرستان بنا به مناسبات مدیر با نماینده به فراخور متغییر است. اینگونه که شرط جلوس بر کرسی‌های مدیریتی رایزنی هر چه بیشتر و همراهی با شخص ایشان می‌باشد.

در این بین سیل تعیین سرپرست برای ادارات بی‌مدیر وضعیتی نابهنجار و نگران کننده بوجود آورده است، سرپرستان ادارات تازه منصوب شده مادامی که با شخص نماینده و مجموعه‌ی اطرافیان همسو و هم‌نظر باشند، می‌توانند جایگاهشان را حفظ کنند و در صورت مغایرت وظیفه‌ی سرپرستی به فردی سرسپرده‌تر محول می‌شود. باید به این نکته را مد نظر قرار داد که رؤسایی که با رایزنی حکم ریاست خود را بدست می‌آورند از دوره‌ی مدیریتی طولانی‌تری برخوردار می‌شوند و می‌توانند بر کرسی ریاست مدت طولانی‌تری جای بگیرند. دوره‌ی سرپرستی طولانی در ادارات خود موجب می‌شود که فرد منتصب شده دیگر از سوی بدنه و نیروهای زیر دست جدی گرفته نمی شود.

جابجایی‌ها براساس قوم‌گرایی جای خالی احزاب را بیش از پیش نمایان می‌کند. احزاب در شهرستان شوش آنقدر ضعیف عمل می کنند که تنها به ذکر اسم از آنها یاد می‌شود. تنها کارکرد اسامی در طول دوره‌‌های عمر سیاسی شهرستان منحصر به ذکر نام اسامی طیف‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس دهم در زیر بیانیه‌ها و رسانه های خبری شوش شده است. استفاده از اسامی در طول انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم هم محدود به ذکر اسامی سه چهار حزب بر روی بنرهای نصب شده در جلوی ستادها کاندیداهای ریاست جمهوری شده بود، حتی از طرف کاندیداهای شورای شهر نیز به این موضوع پرداخته نشد. البته با کمی تأمل در رفتارهای دکتر نوری نماینده‌ی دو دوره‌ی مجلس شهرستان شوش تامل کنید معنا و مفهوم عنوان بودن احزاب را به خوبی در می یابید، نماینده شوش خود با پرچم اصولگرایی وارد مجلس دهم شد ولی استفاده درستی از احزاب نداشته است

تمامی این عزل و نصب ها در حالی اتفاق می افتد که سایه‌ای از فقر شوش را پوشانده است، حقوق معوقه کارکنان کارخانه‌های هفت تپه، افزایش بیکاران، وضعیت بد معیشتی به این مهم دامن می‌زند. امیدواریم نماینده‌ی شوش با تجدید نظر در روند انتصابات قوم گرایانه به سمت انتخاب افراد بر اثر شایستگی، راه توسعه و پیشرفت را برای شوش هموار کند. پایان کلام را با سخنی از امیرالمومنین به پایان می‌برم امیرالمومنین در نهج البلاغه، خطبه ۱۷۲ می فرمایند: «ای مردم همانا سزاوارترین مردم به این امر (خلافت و زمامداری) کسی است که تواناترین آنها بر اجرای امور و داناترین به فرمان خداوند در فهم مسائل باشد.»

مریم فدایی

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :