به گزارش شوش ۲۴، شهر شوش در استان خوزستان، یکی از کهن‌ترین مراکز تمدنی جهان و از شهرهای دیدنی ایران و بلکه دنیاست در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی آثار و بقایای در آن یافت شده است که قدمت آن را به دوران ماقبل تاریخ می رسد. عیلامی‌ها اولین قومی هستند که شوش را رونق بخشیدند. در دوران تسلط این قوم، شوش آنچنان اعتباری یافت که به پایتختی برگزیده شد.
در شوش آثار دیدنی و تاریخی فراوانی به چشم می خورد که بارگاه دانیال نبی یکی از این آثار است. بقایای کاخ آپادانا و منطقه شکار ممنوع میشداغ در غرب رودخانه کرخه بر جاذبه های دیدنی شوش افزوده است.
اما یکی از آثار دیدنی این شهر بارگاه دعیل خراعی شاعر اهل بیت است که در عصر امام رضا(ع) می زیست.
دعبل خزاعی را بیشتر بشناسیم
محمد حسن پورنعمت رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شوش در گفت و گویی با خبرگزاری رضوی، در معرفی دعبل خزاعی می گوید: دعبل که در زمان حکومت عباسیان می زیست شاعر معروف شیعه و مداح اهل بیت(ع) است. نقل است که وقتی او شعری را در مدح اهل بیت خواند، امام رضا (ع) پیراهن خویش را به عنوان صله به وی بخشیدند. آرامگاه این شاعر معروف عرب در مرکز شهر شوش و در کنار مجتمع فرهنگی دعبل خزاعی واقع شده است.
وی درباره وجود بارگاه دعبل خزاعی در شهر شوش اظهار می کند: بقعه متبرکه عبدالله بن علی علیهم السلام در شوش، یکی از امامزادگان و نوادگان امیر المومنین علیه السلام است که بر اساس برخی مدارک بدست آمده ایشان پدر ش عبدالعظیم حسنی است و از قدیم الایام هم این بقعه بنام عبدالله ابن علی معروف بود.
در کنار قبر عبدالله بن علی، آرامگاه مطهر دعبل خزاعی شاعر معاصر حضرت امام رضا علیه السلام قرار دارد . همان شاعری که اشعارش همیشه در دفاع از حریم ولایت و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بود و بارها می گفت: « چهل سال است دار خویش را بردوش میکشم تا کسی پیدا شود و مرا به دار بیاویزد». دعبل پس از اینکه از مشهد به طرف قم و از آنجا قصد حرکت به عراق را داشت در حوالی شوش به شهادت رسید و در این شهر کنار امامزاده عبدالله ابن علی علیه السلام دفن شد.
آغاز بازسازی بقعه در سال۶۷
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شوش به بازسازی بقعه دعبل در سال ۶۵ اشاره می کند و می گوید: در سال ۶۵ زمانی که حجت الاسلام قرائتی به شوش سفر و بقعه عبدالله ابن علی و دعبل خزاعی را زیارت می کند گزارشی برای مقام معظم رهبری که در آن زمان رئیس جمهور بودند می نویسد و وضعیت بسیار بد ساختمان این بقعه و قدیمی بودن آن را اعلام و درخواست میکند بارگاهی در شأن این بزرگواران ساخته شود. به دستور معظم له،نوسازی این دو بقعه در سال ۶۷ توسط وزارت مسکن آغاز میشود که تا سال ۸۰ تکمیل و به بهره برداری میرسد. ساختمان این دو بقعه به سبک سنتی و مذهبی ساخته شده است.
پورنعمت ادامه می دهد: به دلیل این که بقعه دعبل در مدت مدیدی درحال بازسازی و ساخت بود، این امر سبب شد که این مکان مهجور واقع شود و زائرین کمتری علی رغم وجود شخصیت مهم دفن شده در آن، به زیارت آن بیایند و جا دارد به بارگاه این شاعر بزرگ که اعتبار و شأن مهمی نزد ائمه اطهار علیه السلام داشته، توجه خاص و ویژه ای شود.
رئیس اداره اوقاف شوش بابیان اینکه بقعه دعبل در حال حاضر یک مکان فرهنگی و مذهبی است و برنامه های متنوعی در آن برگزار میشود خاطرنشان می کند: وجود کتابخانه های عمومی در کنار بقعه و حضور مجمع الذاکرین شوش در این بقعه ،اجرای مراسم های مذهبی و دینی و همچنین حضور جامعه القرآن که برای نوجوانان کلاس های قرائت و حفظ قرآن برگزار می کند از مزایای این مکان متبرک است .
هم چنین پاسخگویی به سوالات شرعی توسط کارشناسان معروف و توانمند،برگزاری نمازهای جماعت،قرائت ادعیه در شبهای مختلف و برگزاری دعای ندبه نیز از دیگر برنامه های این بقعه است. در لیالی قدر مراسم شب زنده داری بسیار پرشوری در آرامگاه دعبل برگزار میشود به نحوی که انبو جمعیت در صحن مطهر به رازو نیاز با قاضی الحاجات می پردازند.دعای پرفیض عرفه ،مراسم های جشن اعیاد و عزاداری شهادت ائمه اطهار علیهم السلام نیز در این مکان باحضور چشمگیر مردم شوش برگزار میشود.
درسالهای اخیر نیز در طبقه فوقانی بقعه متبرکه دعبل، دانشگاه امیرالمومنین (ع) واحد شوش تأسیس شده که در مقطع کارشناسی ارشد جذب دانشجو دارد.
شاعران عرب زبان رضوی میزبان دعبل خزاعی در شوش
پور نعمت با اشاره به برگزاری آیین اختتامیه جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی در جوار بارگاه دعبل خراعی می گوید: هر ساله این بارگاه میزبان مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی است که با حضور شاعران عرب زبان داخلی و خارجی، توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در جوار آرامگاه دعبل برگزار می شود. در این مراسم هزاران نفر از علاقمندان شعر عربی رضوی نیز حضور دارند.

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :