به گزارش شوش۲۴ ، بازار را می توان یکی از مهمترین راه های توسعه شهری و توسعه اقتصادی برای پیشرفت شهرها و مراکز اقتصادی دانست و محلی است که با دادوستد مردم وسایل مورد نیازخود را تهیه می کنند. بازار علاوه بر کارکرد اقتصادی که در واقع نقش و وظیفه نخستین آن می باشد نقشهای دیگری از جمله اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی را دارد.  بازار گر چه در ابتدا با اهداف اقتصادی ساخته می شد ولی ویژگیهای کارکردی آن به گونه ای بود که این عنصر اجتماعی را تبدیل به دنیایی از فعالیتها، تعاملات اجتماعی و اتفاقات شهری می کرد.

در این بین سالهاست که بازار شهرهای همجوار شوش میزبان مردم شهرستان شوش است که کیلومترها راه را برای خرید اجناس خود به شهرهای همسایه طی می کنند تا با هزینه ای به اصطلاح( پاینتر) اجناس و وسایل خود را تهیه کنند.

با اندکی پیاده روی در سطح بازار شهرستان شوش رکود بازارشوش را می توانیم حس کنیم، چرا که در هر ساعتی از روز شما برای خرید یک تا چند قلم جنس در بازارهای اطراف چهاردستگاه که به عبارتی بازارهای مرکز شهرمی باشند با کسادی فروش فروشندگان مواجه می شوید که این رکود بازار اقتصادی بازار شوش را می رساند.

در مقایسه شهرهایی همانند دزفول و اندیمشک را می توانیم به عنوان میزبان همشهریان شوشی دانسته باشیم که برای تهیه مایحتاج خوراکی خود هایپرمارکت مادر را انتخاب می کنند و کیلومترها مسیر را طی می کنند تا از آنجا وسایل خود را انتخاب کنند

در بازارهای اندیمشک و دزفول که قدم می زنید احساس می کنید که در چهاردستگاه شوش راه می روید چرا که اکثر کسانی را که می بینید مردم شوش هستند و این خود یکی از عوامل افت بازار شوش و رونق اقتصادی بازار شوش است.

یکی از فروشندگان لباس به خبرنگار شوش۲۴ می گوید، در سالهای اخیر که وارد بازارشده ام رکود را در بازار شوش احساس می کنم چرا که برخی از دوستان خودم که از دوستان صمیمی بنده هستند اجناس و لباس های خود را از شهرهای همجوار تهیه می کنند.

وی گفت : با مقایسه قیمت ها و نوع جنس ها در شهرهای همسایه شوش و شوش می بینیم که همان اجناس با همان قیمت ارائه می شود ولی اینفکر اشتباه باعث شده که برخی مردم شوش برای تهیه اجناس و وسایل خود به بازارشهرهای دیگر بروند.

با این اوصاف آنچه انتظار می رود این است که فرهنگ و کمپین خرید از بازار شوش باید راه اندازی شود تا مردم شوش اجناس خود را از بازارهای شوش تهیه کنید و این روند باعث می شود تا رونق اقتصادی در شوش به وجود آید.

در مقابل نیز بازاری های شوش هم باید مراقب قیمت گذاری برای اجناس خود باشند تا مبادا برای سود بیشتر اجناس خود را گران تر به فروش برسانند و این باعث فرار مشتری از شهرستان شده و پناه به شهرهای دیگر می شود.

روح اله پورطالب

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :