به گزارش شوش۲۴، معاون میراث فرهنگی خوزستان از برگزاری یک دوره آموزشی تحت عنوان “مدیریت یکپارچه مبارزه با آفات” در شهرستان شوش خبر داد.

مرجان شوشتری در این خصوص توضیح داد: همواره در موزه‎ها، مخازن، ساختمان‎های اداری و بایگانی‎ها یک سری آفات و حشراتی وجود دارند که بعضا با چشم نیز دیده نمی‌‎شوند، اما همین آفات و حشرات ممکن است به مخازنی که اشیای تاریخی در آن‎ها وجود دارند آسیب رسانند؛ از این‎رو، سازمان میراث فرهنگی کشور با همکاری پژوهشگاه مرمت تهران، اداره‎کل موزه‎ها و نیز ادارات کل استان‎ها، یک کارگاه‎ آموزشی‎ را از ۱۳ تا ۱۷ آبان ۹۶ با موضوع مدیریت یکپارچه مبارزه با آفات برگزار کرد.

او افزود: این دوره آموزشی به منظور شناسایی، درمان و مقابله با آفت‎های درون انبارها و موزه در تهران برگزار شد و هادی میرولی، مرمت‎گر و مسئول کارگاه حفاظت و مرمت پایگاه جهانی شوش، نیز از سوی اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان برای شرکت در این دوره معرفی شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان عنوان کرد: این کارگاه آموزشی زیرنظر مدرسی اتریشی برگزار شد و در پایان نیز به تمام شرکت‎کنندگان گواهی بین‎المللی شرکت در دوره اعطا و بنا شد افراد شرکت‎کننده در این کارگاه، دوره مشابهی را در استان‎های خود برای کارشناسان پایگاه‎های میراث فرهنگی شهرستان‎ها، مرمت‎گران حوزه میراث فرهنگی، نیروهای یگان حفاظت و سایر افرادی که در انبارها و موزه‎ها تردد می‎کنند برگزار کنند.

او گفت: در همین راستا، در گام نخست با همکاری اداره‎کل میراث فرهنگی، اداره‎کل موزه‎ها و پایگاه میراث فرهنگی شوش، برگزاری این دوره در شهرستان شوش، با تدریس هادی میرولی تدارک دیده شد که از روز چهارشنبه (هشتم آذرماه ۹۶) آغاز شده است.

شوشتری بیان کرد: این دوره آموزشی شامل هفت درس است که به صورت پاورپوینت ارائه می‎شود و در روز نخست دو درس ارائه شد و دو درس دیگر از این دوره نیز یکشنبه (۱۲آذر ۹۶) و سه درس باقی‎مانده نیز سه‎‎‎شنبه ( ۱۴آذر ۹۶) آموزش داده می‌شود.

شوشتری با بیان این‎که این دوره با هدف آموزش به کارشناسان و پرسنل موزه‎های شوش و هفت‌تپه درحال برگزاری است افزود: هدف بعدی ما برگزار کردن این دوره به صورت یک‎روزه برای کارشناسان، امین‎اموال‎ها، رییس موزه‎ها، مرمت‎گران، باستان‎شناسان و کتابداران سطح استان خواهد بود.ایسنا

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :