به گزارش شوش۲۴، عباس مقدم رییس هیأت کاوش باستان‎شناسی چگاسفلی در این ‏باره اظهار کرد: کاوش محوطه تاریخی چگاسفلی، درقالب پروژه پیش از تاریخی زهره در حال انجام است.

او درباره این پروژه توضیح داد: پروژه پیش از تاریخی زهره، پروژه بلند مدتی است که مصوب پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور است. این پروژه از سال ۱۳۹۴ کلید خورده و دو فصل از آن به صورت میدانی انجام شده است.

رییس هیات کاوش باستان‎شناسی چگاسفلی ادامه داد: فصل اول این پروژه در بخش گورستان محوطه‎ای به‎نام چگاسفلی انجام شده که این محوطه قدمتی برابر ۶۰۰۰ سال دارا است و چنانچه نگاهی به گاهنگاری خوزستان انداخته شود، قدمت این محوطه به اواخر دوره شوشان جدید مربوط می‎شود.

او بیان کرد: تمام اشیایی که طی عملیات کاوش از این گورستان به دست آمده‎اند، در آزمایشگاه مرمت موزه ملی ایران مرمت شده‎اند و قرار است در نمایشگاهی در همین موزه به نمایش درآیند؛ ضمن این‎که فرصت را مغتنم شمردیم تا ضمن برگزاری نمایشگاه، سمینار یک روزه‎ای را نیز درخصوص گورستان چگاسفلی و کاوش‎های انجام‎شده در آن برای مردم برگزار کنیم.

مقدم گفت: آیین گشایش نمایشگاه، عصر سه‎شنبه (۲۸ آذر ۹۶) ساعت ۱۶ برگزار خواهد شد و این نمایشگاه به مدت یک‎ماه برقرار خواهد بود؛ این در حالی است که سمینار یادشده نیز در قالب نشست‎های علمی، چهارشنبه (۲۹ آذر ۹۶) از ساعت ۹ تا ۱۳ در تالار اسلامی موزه ملی تهران برپا می‎شود.

او خاطرنشان کرد: طی صحبت‎هایی که با خسرو نشان، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، انجام داده‎ایم در صدد هستیم تا اواخر دی‎ماه ۹۶ نشستی را در خوزستان برگزار کنیم و این اشیاء پس از اتمام نمایشگاه در تهران، به خوزستان منتقل شوند تا در صورت امکان چنین نمایشگاه و سمیناری را در خوزستان هم داشته باشیم.ایسنا

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :