به گزارش شوش۲۴، شهرداری شوش، المان دله و فنجان را در جنوب غربی این شهر به نشانه کرامت و مهمان‌نوازی شوشی‌ها جانمایی کرده است.

از این المان که به سمت جنوب بگذریم وارد مسیر محور حادثه‌خیز چعب در بخش مرکزی می‌شویم؛ در مسافت ۱۲ کیلومتر این مسیر، بقعه سفید با پرچم سبز رنگ شچاخ در سمت راست جاده قابل مشاهده است.

شچاخ، قدمگاه امام حسن مجتبی علیه السلام، نامی برگرفته از باورها و اعتقادات مردم این منطقه است؛ شچاخ از واژه شچخ در ادبیات عرب به معنی فرو بردن یا واژگون کردن یا کاشتن است که برای این نام روایات محلی‌ای وجود دارد؛ مردم نقاط مختلف خوزستان در طول سال برای گرامیداشت امام دوم شیعیان، به زیارت این مکان معنوی می‌آیند.

بقعه متبرکه شچاخ یکی از جاذبه های این شهرستان، در کنار جنگل پرتراکم و رود کرخه قرار دارد که با وجود جایگاه مذهبی و گردشگری اما مورد کم‌لطفی قرار گرفته است؛ مسیر حادثه‌خیز منتهی به شچاخ سالانه تعداد قابل توجهی از اهالی منطقه را به دلیل عرض کم دچار حادثه کرده و به کام مرگ می‌کشاند.

سالهاست که اهالی منطقه چعب تعریض و ایمن‌سازی این جاده را پیگیری می‌کنند اما تاکنون نتیجه عملی برای این مطالبه مهم آنها حاصل نشده است.

در طول سال، بقعه شچاخ محل برگزاری برنامه مرکزی اداره اوقاف و امور خیریه همچون مراسم شبیه‌خوانی اربعین حسینی(حرکت کاروان اسرا)، سوگواری شهادت امام متقیان امام علی (ع) به همراه مداحی و سینه‌زنی برای ۲۵ روستای منطقه چعب است.

عارف شریفـی صرخـه

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :