به گزارش شوش۲۴، خسرو تاج، معاون وزیر صنعت‌ و ‌ریاست سازمان توسعه تجارت ایران در نشست پیگیری راه‌اندازی بازارچه‌ مرزی‌ مشترک شهرستان شوش با کشور عراق که با حضور معاونت امنیتی انتظامی استانداری خوزستان گفت: امروز بازدید میدانی با حضور مسئولان استان خوزستان و شهرستان شوش از منطقه‌ راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش در فکه که نزدیک ترین مسیر به شهر العماره عراق صورت گرفت و راه‌اندازی این بازارچه بنا به درخواست استان خوزستان بوده است.

وی بیان کرد: هفته‌‌‌ گذشته در کمیسیون ماده یک بحث راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش در فکه مطرح و مقرر شد به صورت بازدید میدانی مزیت‌های این منطقه برای راه‌اندازی بازارچه مرزی مورد بررسی قرار بگیرد.

تاج اذعان داشت: با ارائه گزارش کامل این بازدید میدانی به کمیسیون ماده‌ یک طرح راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش با نظر مثبت به هیات‌ دولت ارسال خواهد شد‌ تا نتیجه‌ نهایی این طرح توسط هیات دولت گرفته شود‌.

معاون‌ وزیر صنعت ‌و ‌معدن تصریح کرد: مسیر راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش در فکه به شهر العماره کشور عراق منطقه‌ایی است که توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد و استان خوزستان پتانسیل و ظرفیت‌های خوبی برای صادرات و واردات را دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده درستی گردد.

این مقام مسئول اظهار داشت: شهرستان شوش پتانسیل و ظرفیت‌های فراوانی دارد‌ و باید نسبت به زیرساخت و توسعه راه های ارتباطی با کشور عراق توجه ویژه‌ایی شود با ایجاد زیر ساخت‌های این بازارچه مرزی می‌توان مقدمه‌ایی برای گذرگاه رسمی شود.

خسرو تاج راه اندازی بازارچه مرزی را گامی موثر در جهت رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه عنوان کرد و افزود: شهرستان شوش دارای ظرفیت فراوانی از نظر آب و خاک، ٰکشاورزی و صنعت است که با ایجاد بازارچه مرزی می توان محصولات تولید شمال خوزستان را به کشور عراق صادر کند.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران اذعان کرد: صادر کنندگان زیادی در ایام محرم و صفر گله ‌مند هستند و تردد برای آن ها به کشور عراق بخاطر مراسم اربعین سخت شده است و باید راه‌های ارتباطی با کشور عراق بیش تر شود تا در این ایام مشکلی برای صادرکنندگان رخ ندهد. با راه‌اندازی بازارچه مرزی شوش در فکه مشکل صادرکنندگان به کشور عراق و دیگر کشورهای همسایه برطرف می‌ گردد.

تاج بیان داشت: برای بعضی از محصولات کشاورزی حمل ‌و ‌نقل هوایی در توسعه صادرات نقش کلیدی دارد. این یک حرکتی است که بخش خصوصی باید پیش‌قدم شود ما اعلام کردیم اگر بخش خصوصی نسبت به انعقاد قرارداد برای حمل‌ و ‌نقل هوایی اقدام کنند. یارانه‌ایی از منابع داخلی به آن ها داده می‌شود.

وی اظهار داشت: در ۷ ‌ماهه گذشته سال‌ جاری حدود ۴ میلیون دلار صادرات به کشور عراق که نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۱۲درصدی داشته است.

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :