به گزارش شوش ۲۴، یکی از بزرگترین و شاید مهم ترین اختراعات بشری خط می باشد. زیرا با این اختراع در اولین گام توانست اتفاقات و تاریخ روزگار خود را به ثبت برساند. نوشتن و ثبت حوادث روزگار پادشاهانی چون کوروش بزرگ، داریوش، شاپور و… ازنظر تاریخی و زبانی اهمیت بسیاری دارد.
اختراع خط در ۴۰۰۰ یا ۵۰۰۰ سال پیش معمایی بوده است که ذهن کنجکاو بشر‌ امروزی را به خود مشغول نموده است و با طرح پرسشهایی از قبیل اینکه:
بشر گذشته چگونه توانسته است نمادها را جایگزین سخن یا افکار خود نماید؟
چگونه به این نمادها پی برد؟
چگونه این نمادها را پس از قرن ها سکوت رمزگشایی کرده و یاسعی داریم معنی آنها را دریابیم؟ ….

به همت پایگاه میراث جهانی شوش و انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش، روز دوشنبه پانزدهم آبان ماه سال یک هزارو سیصد و نود و شش به مناسبت هفته ی پژوهش کارگاهی در زمینه ی دبیره های باستانی به طور نظری، عملی و گردش علمی در سالن معرفی پایگاه میراث جهانی شوش در سه بخش ۳۰ دقیقه ای برگزار گردید.

در بخش نخست جناب آقای منصور بزرگمهر که دارای مدرک کارشناس ارشد فرهنگ و زبانهای باستانی می باشند ضمن معرفی دبیره های میخی سومری، اکدی و هتمتیایی (ایلامی) به مسائل مربوط به فرایند تکوین دبیره های میخی پرداخت و پس از اتمام وقت به پرسشهای شرکت کنندگان پاسخ دادند.

در بخش دوم جناب آقای مهرداد مهردادیان ضمن سخن درباره ی روشهای باستانی فراوری گِل برای نوشتن گِلنوشته های باستانی، به طور عملی به نگارش دبیره ی میخی بر روی بالشتک های گلی پرداخت تا دوستان شرکت کننده با روش های باستانی نگارش آشنا شوند.

در بخش سوم نیز همه ی حضار به طور گروهی به باروی شوش رفتند و از گاراژ گریشمن و آجرنوشته های موجود در آن بازدید نمودند تا در جریان فرایند پاکسازی، مرمت و تجهیز آن قرار گیرند.

پروژه ی ساماندهی آجرنوشته های هتمتیایی و اَکدی گاراژ گریشمن یکی از پروژه های مرمتی پایگاه شوش است که با نظارت مستقیم مدیریت محترم پایگاه جناب مهندس ارسطوزاده و اجرای سرکار خانم مهندس پالیزوان و پیگیری های جناب آقای بزرگمهر در دست انجام است که البته در چارچوب پروژه ای بزرگتر به نام مستندنگاری آجرنوشته های باروی شوش انجام می گیرد.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش برآن است که شهروندان شهرستان شوش را با مسائل میراث فرهنگی بیشتر آشنا نمایند تا از این رهگذر بسترهای فرهنگی لازم برای حفاظت و حمایت مردم از میراث فرهنگی فراهم گردد.تابا نیوز

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :