به گزارش شوش۲۴، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ شعار سال را چنین بیان نمودند: من شعار امسال را «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» قرار میدهم؛ یعنی اقتصاد مقاومتی عنوان کلّی است، بعد تولید و اشتغال؛ این مجموع نقاطی است که بایستی همه بر روی آن متمرکز بشوند. مطالبه‌ی من و مطالبه‌ی مردم از مسئولین عزیز و محترم این است که بر روی این دو نقطه متمرکز بشوند و کارها را با برنامه‌ریزی انجام بدهند.

شرکت قند دزفول یا به عبارتی شرکت قند شوش سالهاست که در تعطیلی به سر می برد و پس از کش و قوسهای فرآوان صدای چرخ تولید از این شرکت به صدا درآمد و روند تولید و کشت آن شروع به کار کرد.

سالهای سال است که اقتصاد مردم شوش درگیر این شرکت بوده و هست به طوری که آن زمانی که اعلام ورشکستگی شد و خیلی از پدران ما که در آن شرکت مشغول به کار بودند از کار بیکار شدند و تا مدتها نان شب در آن خانواده ها نبود؛ را از یاد نبرده ایم

اقتصاد منطقه ای که امروز یکی از زیر شاخه های اقتصاد تولیدی و اشتغالی است در شرکت های شوش به فراموشی سپرده شده است به طوری که با بند پ اکثر شرکت ها نیروهای خود را از شهرهای دیگر استخدام می کنند و این جوانان شوش هستند که باید با بیکاری دست و پنجه نرم کنند.

اقتصاد منطقه ای عمدتا حول محور بررسی متغیرهایی نظیر اشتغال، درآمد، رشد مناطق، جمعیت، حمل و نقل بین شهری ومنطقه ای، مهاجرت سرمایه و نیروی کار، مکان یابی فعالیت های اقتصادی برای واحدهای اقتصادی نظیر خانوارها، بنگاه ها و دولت قرار گرفته؛ در حالی که دراقتصاد شهری امور مربوط به ابعاد فضایی، مسائل شهری و سیاست های عمومی دولت محلی مورد بحث قرار می گیرد. مسائل شهری از قبیل فقر، آلودگی، سیستم حمل و نقل، مسکن، جرم و جنایت که ارتباط تنگاتنگی با نحوه تصمیم گیری مکانیابی خانوارها و بنگاه ها دارد.

این تمام مسئله اقتصاد منطقه ای و شهری نیست، بلکه مهمترین روند بحث اقتصاد شهری ، درگیرکردن شرکت ها و کارخانه های حوزه مجاورت شهرها با اقتصاد مردم آن شهر است که به لحاظ جغرافیایی در نزدیکی آن شهر قرار دارند، به طوری که می توان شرکت قند شوش را نیز از این روند خالی نداست.

متاسفانه مشاهده شده است که روند جذب نیرو در شرکت قند با مشکلات عدیده ای روبرو شده است و اکثر کارهای قسمت اداری این شرکت به شهرهای دیگر واگذار شده است.

به طور مثال در چند روز گذشته بیش از ۲۰۰۰ متر کف پوش و دیوار پوش که حداقل ۱۰ کارگر از فرزندان شوش می توانست تا اتمام کار به صورت فصلی مشغول به کار شوند به شهری دیگر واگذار شده است که این روند باعث تاسف است که تا وقتی جوانان شوش بیکار هستند چرا باید شرکت های شوش کارهای خود را به دیگر شهرها بدهند.

به طور کلی آنچه از روند این تغیرات پیداست در شوش آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد اشتغال است که در چند روز گذشته نیز امام جمعه شوش در مراسم تودیع و معارفه فرماندار جدید و همچنین خطبه های نماز جمعه این هفته به آن اشاره کردند

از همین تریبون اعلام می داریم که کارهای شوش را به شوشی ها واگذار کنید و شوشی از مغازه های شوش خرید کن…

یادداشت / رضا خلیلی

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :