به گزارش شوش۲۴ ، مهدی عارف کارشناس ارشد حقوق  در گفتگو با شوش۲۴ به سوالات  خبرنگار گروه حقوق شهروندی در خصوص وضعیت حقوق شهروندی در شوش پاسخ داد که شرح آن در ادامه آمده است.

شوش۲۴ :  نظر شما در خصوص حقوق شهروندی در شهرستان شوش چیست ؟

عارف : مقوله «شهروندی» وقتی تحقق می‌یابد که همه افراد یک جامعه از کلیه حقوق مدنی و سیاسی برخوردار باشند و همچنین به فرصت‌های مورد نظر زندگی از حیث اقتصادی و اجتماعی دسترسی آسان داشته باشند. ضمن اینکه شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه‌های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت‌هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده می‌گیرند، و شناخت این حقوق و تکالیف نقش مؤثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه‌ای بر اساس نظم و عدالت دارد. اسلام به عنوان یک دین فراگیر که به همه ابعاد زندگی بشر توجه نموده است، دستورات صریح و شفافی برای روابط اجتماعی انسان‌ها دارد و نه تنها به کمال معنوی انسان‌ها توجه نموده است بلکه به چگونگی ساختن جامعه‌ای نمونه نیز توجه دارد. از جمله مسائل مهم حقوق شهروندی در اسلام توجه به کرامت انسانها به عنوان اشرف مخلوقات، ارزش حیات و زندگی افراد، برابری بدون توجه به نژاد، رنگ، پوست و …، هدفمند نمودن خلفت انسانها و بیهوده نبودن زندگی انسان می‌باشد.

 

شوش۲۴ :  به نظر شما آیا مسئولین شوش به حقوق اولیه شهروندان که حق ارباب رجوعی است آشنا هستند ؟

عارف : قطعا همه مسولین به این مقوله مهم اشنا هستند حالا مسئله ای که پیش می اید این است که برخی مسولین رعایت می کنند و واقعا خدمت صادقانه دارند و برخی دیگر ممکن است با وجود اشنایی کامل با این مقوله مهم  به ان عمل نمی کنند.

آدم خواب رو میشه از خواب بیدار کرد ولی کسی ک خودشو بخواب زده خیر.

 

شوش۲۴ : به نظر شما در حال حاضر چگونه می توان آموزش حقوق شهوندی را برای مردم شوش عملی کنیم ؟

عارف : با همکاری آموزش و پرورش ، شهرداری ، و ارگانهای متصدی امور فرهنگی ، بهداشتی ، اجتماعی.

شوش۲۴ : شما چه روشی را برای آموزش حقوق شهروندی پیشنهاد می دهید ؟

عارف :  برای رسیدن به این مقصود ، گسترش و تقویت اداره آموزش مشاركت‌های شهروندی شهرداری، گسترش پایگاه‌های آموزش شهری در محلات و نواحی شهر و تشكیل این پایگاه در سطح شهر مهم‌ترین گام در راه گسترش فرهنگ مشاركت بوده و فرصت مغتنمی در جهت نهادینه كردن مشاركت‌های مردمی و حضور فعال شهروندان در فعالیت‌های توسعه و مدیریت شهری به‌شمار می‌رود. با استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌های موجود در عرصه‌های مختلف و بهره‌مندی از امكانات علمی و عملی سایر نهادها و سازمان‌ها در فرآیند مشاركت همگانی، مدیریت شهری می‌تواند با بهره‌گیری از تخصص‌ها و دانش‌ها در راستای تأمین نیازهای مردم و انجام مأموریت‌های سازمانی خود به ارائه آموزش‌های هدفمند بپردازد.

اطلاع‌رسانی و آموزش‌های شهروندی می‌تواند در راستای ایجاد نگرش‌ها، افكار و رفتارهای پسندیده در چارچوب هویت اسلامی تأثیرگذار باشد؛ لذا مجموعه آموزش‌های ارائه ‌شده به شهروندان را باید همراه با فرآیند، ساختار و برنامه‌های منسجم و هماهنگ تنظیم كرد.

شوش۲۴ : سخن پایانی

عارف : اینکه جهت اباد کردن شهر خود باید همه نخبگان و مسولین دست به دست هم داده و به دور از هر گونه گرایشهای خاص فرهنگی و سیاسی فکر خود را جهت پیشبرد اهداف نظام مقدس اسلامی و خدمت به مردم معطوف کنند.

و از شما عزیزان متصدیان محترم شبکه خبری شوش ۲۴  کمال تشکر را دارم .

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :