به گزارش شوش۲۴ ، ساسان ساکی مشاور محیط زیست فرماندار شوش با تسلیت ایام محرم حسینی از مردم خواست تا استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف برای داشتن شهری پاکیزه تر و مردمی سالم خودداری کنند.

مدیر انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش در خصوص توزیع نذری در ایام محرم گفت: شوربختانه چندسالی است که استفاده بی رویه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در پخش و توزیع نذورات در ایام عزاداری چهره نامطلوبی به شهر میدهد و به دلیل عدم رعایت مسایل زیست محیطی مشکلات بسیاری را برای شهر و حتی سلامت مردم ایجاد میکند ، هرچند شهرداری و فعالین محیط زیست مردمی، در مراحل مختلف تلاش می کند سطل های زباله و معابر را تمیز کند، اما حجم ظروف یکبار مصرف بسیار بیش از توان ماموران خدمات شهری و سازمان های مردم نهاد است.
عادت ناخوشایندمان به ریختن زباله مختص به دهه محرم نیست و در هر مجال دیگری نیز بروز و نمود پیدا می‌کند؛ مثل گردش‌های نوروزی و به شکل ویژه تر، در روز طبیعت؛ عادتی که بسیار برایمان عادی است و به همین دلیل، هر جا بیشتر تردد می‌کنیم، بیشتر نشانه های زشتش را می‌توان دید.

ساکی در خصوص برنامه های انجمن های محیط زیست افزود: امسال نیز مانند سال های قبل کمپین های مبارزه با ریختن زباله و ظروف یکبار مصرف در سطح شهر و کوچه و خیابان های کشور در ماه محرم و مراسم عزاداری عاشورا و تاسوعا توسط فعالین محیط زیست شکل گرفته است.
این کمپین ها با هدف جلوگیری از آسیب های زیست محیطی و ارتقای سطح آگاهی جامعه مبنی بر نریختن زباله در سطح شهر ایجاد می شوند.

ساکی در پایان یادآور شد: باید به این نکته توجه ویژه شود در صورتی که اگر مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی همچنان ادامه داشته باشد و مردم و دولت برای جایگزینی این مواد اقدامی نکنند سال های آینده مشکلات و معضلات شدید زیست محیطی گریبان گیرمان خواهد شد که رفع آن به این راحتی ها نخواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :