به گزارش شوش۲۴ ، پل کم عرض ناجیان، تردد سخت اتوبوس مسافران، یک ماشین سنگین و اورژانسی که پشت ترافیک گیر افتاده است و این بخشی از سکانس پروژه تعریض و بازسازی پل شهید ناجیان است، سکانسی عجیب از سناریوی یک پروژه عمرانی! پروژه‌ای که قرار بود با تأمین اعتبار یک ساله گره ترافیک و تردد به غرب کرخه و یادمان شهدای فتح‌المبین را برطرف کند.

پل شهید ناجیان مسیر تردد راهیان نور و جمعیت قابل توجهی از اهالی منطقه فتح المبین شهرستان شوش است که بروی رودخانه کرخه ساخته شد
این پل با طراحی مهندسی و پشتیبانی جنگ نقش موثری در مدیریت پشتیبانی و تعیین سرنوشت عملیات‌ها داشت که توسط ستاد پشتیبانی جنگ قرارگاه کربلا در شهرستان شوش احداث شد پلی با طول ۲۳۰ متر و عرض مفید ۵ متر که تحمل تردد تانک‌های ۱۰۰ تنی را داشت و شهید ناجیان نام گرفت.

پس از گذشت چند دهه از جنگ با رشد جمعیت، رونق اقتصادی، و سیل عظیم عاشقان حضور در معراج شهدای عملیات فتح المبین ضرورت تعریض این پل به منظور روان سازی چالش ترافیکی موجود ضرورت گرفت.
بیش از یک دهه از پیگیری و طراحی تعریض پل میگذرد سیر تعریف پروژه و طرح مطالعاتی طی شد و از سال ۹۴به عنوان یک پروزه ملی در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس، سازه‌های این پل ساخته شد و به دنبال آن تجهیز کارگاه نیز در منطقه مورد نظر صورت گرفت، اما پیمانکار این پروژه همزمان با انتقال سازه‌ها از شهرک صنعتی اهواز به شوش، خبر از تزریق نشدن اعتبارات و متوقف شدن عملیات اجرایی این پروژه داد.

به عبارتی دیگر، صحبت بی‌پولی‌ها و تخصیص پیدا نکردن اعتبارات از همان زمان شروع شد تا اینکه اواخر سال ۹۵ با پیگیری‌های نماینده مردم شوش در مجلس، اعتباراتی برای ازسرگیری این پروژه تخصیص داده شد و با مدیریت شهرستان مسیر انحرافی نیز برای تردد تعریف و ایجاد شد.

«فرامند هاشمی‌زاده» اوایل امسال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: این پروژه دیگر مشکل اعتبارات #ندارد و عملیات اجرایی این پروژه قطعا در اردیبهشت سال ۹۶ از سر گرفته می‌شود و در کوتاه‌ترین زمان به بهره‌برداری خواهد  رسید.

اواخر اردیبهشت امسال پروژه از سر گرفته شد، اما پس از مدت کوتاهی باز به بن‌‌بست خورد!!! و متوقف شد.

این بن بست سد راه مسیر تردد مردم محروم این منطقه است که با تلاش جهادی در زمینه کشاورزی کاشت گندم و ذرت در کشور حرفی برای گفتن دارند.
این بن بست سد راه دانش آموزان و راهیان سرزمین نور و خانواده های شهدا به منطقه عملیاتی فتح المبین است که هر سال میزبان خیل عظیمی از راهیان نور است.
حالا باید دید با این روند کج دار و مریز احداث پروژه های عمرانی که بیش از یک دهه به طول انجامیده است آیا امیدی به بهره برداری از این پروژه تا پایان سال برای حضور راهیان سرزمین نور و تشنگان معرفت فرهنگ ایثار و جهاد وجود دارد؟؟

به گزارش خبرگزاری فارس سال گذشته ۴۰۰هزار زائر دانش آموز و دانشجو از مهر ماه تا پایان بهمن ماه از این زیارتگاه بازدید به عمل آوردند و از ۲۵اسفندماه تا ۱۵فروردین روزانه بیش از ۱۳هزار گردشگر و راهیان نور منطقه عملیاتی و یادمان شهدا فتح‌المبین را زیارت کرده اند.

فاطمه سواری / فارس

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :