به گزارش شوش ۲۴ از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی شوش مدیر پایگاه میراث جهانی شوش خبر داد: پس از انجام عملیات مستند نگاری ،پاکسازی،درمان،حفاظت و مرمت توسط کارشناسان پایگاه ،سنگ وزنه اردک شکل برای عموم در موزه باستان شناسی شوش به نمایش گذاشته شد.

محمد حسین ارسطو زاده افزود: این سنگ وزنه متعلق به هزاره اول پیش از میلاد می باشد که از محوطه ارجان ،بهبهان (خوزستان )یافت شده است.بر روی این سنگ وزنه کتیبه ای کوچک به خط میخی ایلام نو نوشته شده که احتمالا اندازه و واحد وزن را نشان می دهد.شکل بدن اردک بصورت ساده نشان داده شده و سر اردک به سمت عقب برگشته و روی بدن خوابیده است و هیچ نشانه ای از بال ،پا و یا سایر جزییات تشریحی وجود ندارد.

سنگ وزنه های به شکل اردک،برای نخستین بار در بین النهرین در ربع هزاره سوم پیش از میلاد گزارش شده است که این نوع سنگ وزنه ها با نام وزنه های بابلی شناخته می شوند.پس از آن ،این نوع سنگ وزنه در ایران و بویژه شوش تا دوره هخامنشی (قرن ۴تا ۶ پیش از میلاد مورد استفاده قرار گرفته است جنس این سنگ وزنه احتمالا از خانواده دیوریت و هماتیت است که برای ساخت این سنگ وزنه ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

گفتنی است: این ترازوها در شغل ها و حرفه های مختلقی چون طلا سازی،تجارت ،معماری و …استفاده می کردند و برای اندازه گیری ابعادی چون وزن ،طول و حجم کاربرد داشتند.

احتمالا علت ساخت وزنه ها به شکل حیوانات این بوده است که مردمان باستان اغلب زندگی روزمره خود را در مواجهه با انواع حیوانات وحشی و غیر وحشی می گذراندند و طبیعی به نظر می رسد که برای ساخت صنایع دستی خود از این موجودات الهام بگیرند.
20170715_110332
20170715_110322

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :