به گزارش شوش۲۴، ازآنجایی‌که مهم‌ترین برنامه و اولویت شورای جدید شهر شوش انتخاب شهردار آینده است، انتظار می‌رود تا این شورا «در نظر و عمل» خود، بسیار متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته شوراها باشد. بر این اساس شورای جدید می‌بایست «روش سنتی» در انتخاب شهردار که در چند دوره گذشته مرسوم بوده است را کنار بگذارد و با شیوه و سازوکاری منطقی و منطبق بر معیارهای کارشناسی شده و علمی، این مهم را به سرانجامی نیک برساند.
مناسب‌ترین و درعین‌حال کارآمدترین شیوه انتخاب شهردار که به شورای شهر پیشنهاد می‌گردد استفاده از سازوکار و مکانیسم «فراخوان عمومی» است. فراخوان درواقع نوعی از مراجعه به فضیلت، شعور و عقلانیت عمومی و دعوت از شهروندان برای مشارکت در تعیین سرنوشت و آینده شهر است. فراخوان عمومی که با هدف شناسایی و معرفی افراد واجد شرایط و اساساً مبتنی بر یک سری ویژگی‌ها و شاخصه‌های تعریف‌شده است، فرصتی برابر و عادلانه را در اختیار افرادی از این شهر قرار می‌دهد که با برخورداری از بیشترین ویژگی‌ها و معیارهای تعریف‌شده، بتوانند در این انتخاب مهم شرکت کنند و توانمندی‌ها و شایستگی‌های خود را به آزمون بگذارند.
برای انجام این مهم ضروری به نظر می‌رسد تا شورای شهر با تدوین و تعریف یک سری ویژگی و شاخصه مهم و امتیازبندی آن ویژگی‌ها و با رعایت همه جوانب امر، سازوکار شفاف و قابل قبولی را در قالب «فراخوان عمومی» برای انتخاب شهردار آینده طراحی و به اجرا بگذارد. پُرواضح است که سازوکار فراخوان عمومی ضمن آنکه فرصت بی‌نظیر و مناسبی را در اختیار همه افراد باصلاحیت و شایسته این شهر قرار می‌دهد تا داشته‌ها و سوابق خود را معرفی و عرضه نمایند، از سوی دیگر راه را بر هرگونه اعمال نفوذ، نگاه سلیقه‌ای و تنگ‌نظری در انتخاب شهردار را خواهد بست.
با این اوصاف شایسته است تا اعضای جدید شورای شهر شوش با انجام فراخوان برای انتخاب شهردار، بی‌توجه به سهم خواهی ها و حالت‌های توصیه‌ای، تلفنی، رفاقتی و عدم تأثیرپذیری از افراد و گروه‌های نفوذ و فشار، سوابق افراد شرکت‌کننده در فراخوان را بر اساس ویژگی‌ها و شاخصه‌های تعریف‌شده این شورا، مورد مطالعه، بررسی دقیق و عادلانه قرار دهند. درنهایت با انجام سازوکار فراخوان عمومی، شهردار آینده شهر شوش آن فردی است که از میان همه افراد شرکت‌کننده در فراخوان، بالاترین امتیاز را کسب کرده باشد.
امید است تا شورای شهر شوش با تدبیر و درایت، در اولین تصمیم سازی و تصمیم‌گیری با به نمایش گذاشتن شایستگی‌های خود، اعتماد عمومی و رضایتمندی شهروندان را به خود جلب کنند؛ تا سرمایه و پشتوانه مطمئن مردمی را در ادامه کار با خود به همراه داشته باشند.

محمد خانه زر/ پژوهشگر و روزنامه‌نگار

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :