به گزارش شوش ۲۴ به نقل از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی شوش ، اردیبهشت سال ۱۳۹۴خورشیدی طرح بلند مدت “پروژه پیش از تاریخی زهره “به سرپرستی دکتر عباس مقدم در دره زهره واقع در جنوب شهرستان بهبهان استان خوزستان آغاز به کار کرد.

این پروژه منجر به کشف اسکلتی از یک بانوی متعلق به پنج هزار و پانصد سال پیش شد.

محمد حسین ارسطو زاده مدیر پایگاه میراث جهانی شوش در این خصوص گفت:پس از انجام مراحل حفاظت و تثبیت این اسکلت با توجه به اینکه تنها موزه باستان شناسی استان خوزستان که دارای اشیاء و مواد فرهنگی نفیس و اصل هست،کاربری موزه باستان شناسی شوش سالهای اخیر بهسازی شده و اکنون نیز در حال ارتقاءکیفیت و محتوای آن هستیم .این تدفین به شوش منتقل شده تا در موزه شوش به نمایش گذاشته شود.

دکتر عباس مقدم ،سرپرست پروژه پیش از تاریخی زهره گفت :بیش از ۸۰ گور خفته تخمین زده که بیشتر آنها متعلق به اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد هستند و اسکلت این خانم حدودا ۲۵ ساله که”خاتون” نام گذاری شده مربوط به اوایل تا اواسط هزاره چهارم پیش از میلاد است.

دکتر مقدم افزود:در بین گور خفتگان شواهد روشنی از تفاوت های اجتماعی نیز به چشم می خوردکه طبق آثار و شواهد موجود “خاتون”شان بالایی در جامعه ای که در آن زندگی می کرد داشته است .و شیوه تدفین منفرد ایشان گویای یک روش آیینی است.

مقدم تاکید کرد:پس از طی مراحل حفاظت و تثبیت اسکلت باتوجه به مجهز بودن تیم حفاظتی و مرمتی پایگاه میراث جهانی شوش ،برآن شدیم تا “خاتون “برای نمایش به موزه شوش منتقل شود تا در صورت نیاز اقدامات حفاظتی و مرمتی لازم نیز صورت گیرد.

در انتها ارسطوزاده خبر داد:علاوه بر این اسکلت،در نظر است حدود ۶۰ قلم اشیاءسفالی و فلزی مربوط به محوطه باستانی شوش که تا کنون در انبار های موزه ملی ایران نگهداری می شوند برای اولین بار به جهت نمایش دائم به موزه باستان شناسی شوش منتقل و نگهداری شوند.

unnamed

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :