به گزارش شوش۲۴، سونوگرافی این شهرستان در گذشته‌ای نه چندان دور نه در داشت و نه پیکر؛ تجهیزات ابتدایی و تشخیص‌هایی که هر از چند گاهی به خطا می‌رفت تا مراجعان بخت برگشته را به چالش‌های جدید دعوت کند.
اما سونوگرافی در سال‌های اخیر سیمایی بهتر از گذشته پیدا کرده است؛ مجهز شدن این بخش به تجهیزات به‌روز جهان هیچ‌وقت در تصور شوشی‌ها نمی‌گنجید.
یک متخصص رادیولوژی در این ارتباط می‌گوید: شهرستان شوش در زمینه سرانه سونوگرافی جزو مناطق بهره‌مند به شمار می‌رود.
بابک جعفری ادامه می‌دهد: هم‌اکنون در سونوگرافی مرکزی چهار دستگاه سونوگرافی وجود دارد که یکی از آنها آخرین دستگاه با کیفیت جهان و سه دستگاه دیگر جزو بهترین دستگاه‌هایی است که حتی در بسیاری از مراکز تهران مورد مشابهی ندارد.
این متخصص رادیولوژی با بیان اینکه شهرستان شوش سه متخصص رادیولوژی دارد، یادآور می‌شود: همچنین در بیمارستان نظام مافی دو دستگاه سونوگرافی وجود دارد که یکی از آنها با آخرین کیفیت جهانی در حال کار است.
*خدمات‌رسانی اورژانسی، بستری و آزاد
رئیس شبکه بهداشت شوش نیز در این ارتباط با اشاره به افزایش سرانه سونوگرافی در این شهرستان می‌گوید: با توجه به درخواست‌های مردمی و نیاز به خدمات سونوگرافی، راه اندازی مرکز سونوگرافی بیمارستان نظام‌مافی شوش در دستور کار شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوش قرار گرفت.
محسن حاذقی اضافه می‌کند: پیش از این مراجعان بیمارستان نظام مافی برای انجام سونوگرافی به تنها کلینیک سونوگرافی شوش و یا شهرستان‌های همجوار ارجاع داده می‌شدند که این امر موجب تأخیر در روند درمان و نارضایتی شهروندان می‌شد.
وی خاطرنشان می‌کند: این مرکز به بیماران اورژانسی، بستری و آزاد خدمات ارائه می‌دهد.
*تجهیزات بدون تکریم و دقت!
شهروندان شوشی در پیام‌هایی جداگانه به خبرگزاری فارس از نبود نیروهای کار بلد در کنار تکریم نشدن ارباب رجوعان در دو مرکز سونوگرافی شهر شوش و بیمارستان نظام‌مافی گلایه‌مندی خود را ابراز داشتند و خواستار تعهد کاری بیشتر متخصصان در عمل و رفتار نسبت به مراجعان شدند.
یکی از این شهروندان می‌گوید: در تنها مرکز سونوگرافی سطح شهر شوش، برای پدرم سونوگرافی گرفتم که با ارجاع دادن آن به متخصص و تشخیص آن، اعلام کرد که باید عمل جراحی شود.
وی ادامه می‌دهد: با وجود علائم کم این تشخیص پزشک و با مشورت با اعضای خانواده، با مراجعه به دزفول یک سونوگرافی دیگر از پدر گرفتیم.
این شهروند یادآور می‌شود: با کمال تعجب تفاوت فاحش و معناداری میان نتایج دو سونوگرافی مشاهده شد؛ این خطای صورت گرفته می‌توانست به قیمت سنگینی برای خانواده ما تمام شود.
*اخلاق بد
شهروند دیگری نیز نارضایتی از مرکز سونوگرافی بیمارستان نظام مافی را اینگونه توصیف می‌کند: لطفا به گوش مسؤولان برسانید که سونوگرافی بیمارستان نظام مافی اخلاق بدی با بیماران دارند و حق شهروندی را زیر پا گذاشتند.
وی ادامه می‌دهد: لحن زننده و طعنه پرسنل این مرکز به اقشار کم درآمد باعث رنجش این بیماران می‌شود؛ از مسؤولان می‌خواهم که این پرسنل را توجیه کنند تا در رفتارشان تجدید نظری داشته باشند.
این در حالی است که فرماندار شهرستان شوش تکریم ارباب روجوع را از وظایف اصلی  نهادهای دولتی عنوان می‌کند.
*ضرورت صیانت از حقوق شهروندی
رضا نجاتی در این ارتباط با بیان اینکه بالابردن آستانه تحمل در جهت تسریع در خدمات‌رسانی به مردم است، می‌گوید: باید حرمت و کرامت ارباب رجوع در زمان مراجعه رعایت شود.
وی بر اجرای دستورالعمل های ۱۰ گانه ستاد صیانت از حقوق شهروندی شوش تاکید کرد و گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی با همکاری با سایر بخش‌ها باید برای اجرایی شدن برنامه‌های دولت در موضوع مهم حقوق شهروندی فعالیت کنند.
فرماندار شوش با اشاره به بازرسی و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی شهرستان شوش در صیانت از حقوق شهروندی تصریح کرد: تمام فعالیت‌های ادارات شهرستان در این زمینه بر اساس مستندات رصد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که بهداشت و درمان شهرستان شوش در حوزه زیرساختی و سخت‌افزاری نسبت به سال‌های گذشته متحول شده است، وجود تعهد در نیروهای متخصص می‌تواند همگام با این تحول ضمن فرهنگ‌سازی بر میزان عملکرد این بخش اثرات مثبتی را داشته باشد.

خبرگزاری فارس

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :