به گزارش شوش۲۴ ، سالهاست که نماینده های فعلی و گذشته شوش بر روی کارهای نکرده خود وعده داده اند و در بروشور های تبلیغاتی سخن از کارهایی کردند که هیچ وقت انجام نشد.

در همین زمینه پل نظام مافی که یکی از معضلات تردد به شوش را قرار بود در چند سال گذشته حل کند ، متاسفانه وسایل آن توسط پیمانکار جمع آوری شد تا آن روی سکه پیروز نهایی کشمکش میان میراث فرهنگی و مسئولین شوش را میراث برنده باشد.

photo_2017-01-01_18-37-25

فرماندار شوش در تاریخ ۲۰ مهر ۹۴ در بازدید از پروژه پل نظام مافی افزود: وجود جاده ی ترانزیتی مشکلاتی را برای شهروندان و مسافران عبوری در سالهای اخیر ایجاد کرده که با ساخت پل روگذر بخشی از این مشکلات برطرف خواهد شد.

فرماندار شهرستان شوش با اشاره به حل شدن مشکل ترافیکی بیش از ۵۰ درصد از وسایل نقلیه با ساخت این پل گفت: پل روگذر نظام مافی شوش در دو باند رفت و برگشت به طول ۳۵۰ و عرض ۲۱ متر و با ۱۶ ستون ساخته خواهد شد.

وی گفت: پل روگذر نظام مافی در ضلع شمالی بیمارستان نظام مافی احداث می شود که شرق و غرب شهرستان شوش را به هم متصل می کند.

در تاریخ ۲۶ تیرماه ۹۵ فرماندار شوش در نشست شورای ترافیک شهرستان شوش گفته بود : انتظار می رود مجموعه  ی میراث فرهنگی این طرح ها را که یکی از ضروریات شهرستان بوده و تاثیر زیادی در کاهش تصادفات جاده ای دارد به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دهد و نهایت همکاری را با اجرای این طرح داشته باشد.

همچنین نماینده شوش سید راضی نوری در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت : این پروژه برجای مانده از سفر اول ریاست جمهوری به استان خوزستان است، و در سفر اول ریاست جمهوری اعتباری برای «پروژه‌های برجای مانده» در سطح استان تعلق گرفته شد که در این میان برای شوش پروژه‌ای برجای مانده، تعریف نشده بود.

نوری اضافه کرد: از طریق معاونت اجرایی و نهاد ریاست جمهوری که به عبارتی مصوبات دولت است، پیگیر این موضوع شده و این مسئله مطرح شد که شوش یک پروژه برجای مانده دارد و اعتباری برای آن تعلق نگرفته است.

نوری ادامه داد: پس از پیگیری‌ها و مکاتبه‌های زیادی که با وزرا و معاونان صورت گرفت، سرانجام ۳ میلیارد تومان اعتبار از طرف ریاست جمهوری به‌عنوان هدیه به شهرستان شوش و برای تکمیل پروژه روگذر بیمارستان نظام مافی تعلق گرفت.

وی از ابلاغ این اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و از آنجا به مدیر کل راه و شهرسازی استان اشاره کرد و گفت: همچنین با صحبت‌هایی که با فرماندار شهرستان شده، ۳ میلیارد دیگر از ماده ۱۸۰ سال ۹۴ برای این پروژه در نظر گرفته شد.

1946624

در مقابل این اظهارات مسئولین شوش در خصوص پل نظام مافی مسئولین میراث فرهنگی نیز اظهاراتی داشتند که خالی از لطف نیست که به آنها اشاره کنیم به طوری که ارسطو زاده  رئیس پایگاه ثبت جهانی شوش در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۴ در گفتگو با خبرنگار ایسنا گفته بودند : چند سال پیش قرار شد چنین پلی را مطالعه کنند و در صورت نیاز احداث کنند. ظاهراً هماهنگی‌هایی نیز پیش از شروع پروسه ثبت جهانی شوش در سال‌های ۸۸ و ۸۹ صورت گرفت، اما به دلایل نامعلوم از جمله کمبود بودجه و مشکل فنی این پروژه متوقف و تنها به کلنگ‌زنی و احداث چند پایه ختم می‌شود. اما بار دیگر با مطرح شدن بحث ثبت جهانی در سال ۹۲، طبق بررسی مشخص شد که احداث پل با ثبت جهانی شوش منافات دارد، اما توجه چندانی به آن نشد و دوستان گمان کردند که در طول زمان می‌توانند این کار را ادامه دهند.

وی با اشاره به تشکیل شورای فنی و مخالفت اعضا با تداوم طرح کنونی و تشریح آن برای کارشناسان و مسوولان سایر نهادهای مربوطه ادامه می‌دهد: اکنون میراث فرهنگی معتقد است باید یک بازخوانی ویژه از این پروژه بشود که این پل جدای از قرار گرفتن روی عرصه یا حریم تاریخی، اصلاً قرار است به کدام نیاز این منطقه پاسخ بدهد؟ بنابراین ابتدا باید بررسی شود دلیل احداث پل چیست و راه‌های جایگزین ارزان‌تر و مفید‌تر و کم آسیب‌تر کدام است. اعتقاد مجموعه میراث فرهنگی بر این است که راه‌کارهای دیگری برای برطرف شدن این نیاز وجود دارد.

همچنین مدیر پایگاه جهانی شوش در تاریخ ۲۳ تیر ۹۵ به خبرنگار ایسنا گفته بود : وجود این مسائل دلیل نمی‌شود که میراث فرهنگیِ استان احداث پل را کاری مجاز تلقی کند و قطعا باید ضوابط در آن رعایت شود. این پل آسیب‌هایی به بنا می‌زند و ما طی جلسات متعددی که برگزار کرده‌ایم، در حال پیگیری هستیم تا برای بهبود رفت و آمد شهری، به راهکاری غیر از احداث پل برسیم. احداث این پل کاملا متوقف شده و ما سعی خود را می‌کنیم تا با مذاکراتی که انجام می‌دهیم، طرفِ مقابل را وادار به پذیرفتن راهکارهای دیگری کنیم.

1946622

با تجزیه وتحلیل این مطالب که خدمت شما ارائه شد، می توان به این نتیجه رسید که هزینه هایی که در چند سال گذشته برای احداث پل نظام مافی از جیب بیت المال گرفته شد به هدر رفته و همچنین سخنان مسئولین نیز در این زمینه بی اثر بوده است به طوری که شاید شوش با وجود میراث فرهنگی که می تواند یک فرصت برای شوش باشد، تبدیل به تهدیدی برای توسعه و پیشرفت این شهر باستانی و جهانی شده باشد.

در پایان باید اشاره کنیم که اساس نوشتن این گزارش جمع آوری وسایل پیمانکار و احتمالا باستانی شدن پایه های این پل است که در حریم شهر جهانی شوش هستند و شوش۲۴ این حق را برای خود محفوظ می داند که پس از انتشار این گزارش، مسئولین نام برده در این نوشتار، پاسخ آنها را جهت تنویر افکار عمومی منتشر کند.

گزارش : روح اله پورطالب

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :