به گزارش شوش۲۴ ، مصائب استان خوزستان پاياني ندارد و بعد از بحران ريزگردها، اين‌بار نوبت شبکه توزيع آب رسيده که متوليان آن را به حال خود رها کرده‌اند. با اينکه خوزستاني‌هاي اين اوخر بحران‌هاي زيادي را پشت سر گذاشته‌اند، اما مسئله قطعي آب در برخي از شهرستان‌هاي اين استان و آلودگي شديد آب در مناطقي که هنوز مايه حيات در آن جريان دارد، بحث به نسبت جديدي است که امان خوزستاني‌‌هاي را بريده است. در حالي که بخش‌هايي از اين استان آبي براي شرب ندارد، متوليان استاني هم با بهانه‌هايي چون نبود بودجه يا خراب بودن تجهيزات شبکه آبرساني در اجراي وظايف خود امروز و فردا مي‌کنند و حالا مردم مانده اند در اين گرماي شديد و در كنار كم آبي ها با بي توجهي مسئولان چه كار كنند!

طی چند روز اخير آب شرب روستای جریه سید راضی به دلیل خرابی پمپ شناور این روستا قطع شد، همچنين روستاهای میاناب، غزی، سید خلف، سید رحیمه و خشان در استان خوزستان مرتب دچار قطع آب و افت شديد فشار آب شده‌اند. همچنين روستای علی زغیر از ۱۰ روز پیش تاکنون آب شرب نداشته و گفته مي‌شود به تازگي آب در لوله‌هاي شبکه آب اين روستا بالاخره بعد از ۱۰ روز به جريان افتاده، البته همچنان آب به همه منازل روستا نرسیده است.

علاوه بر آنچه گفته شد مشکل بی آبی در شهرستان شوش هم به يکي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي مردم اين منطقه تبديل شده و متوليان هم رفع آن را با دادن وعده امروز و فردا به آينده‌اي نامعلوم موکول مي‌کنند. با اینکه سه رود از شهرستان شوش می گذرد اما مردم اين منطقه بايد از اين نعمت خدادي به خاطر تعلل مسئولان بي‌بهره بمانند. برخي ضعف مدیریت آب را یکی از عوامل اصلی وجود این مشکل عنوان مي‌کنند و مسئولان دولتي هم کمبود منابع مالی را عامل وجود این معضلات مي دانند.

در اين بين فرسودگی سیستم انتقال یا شبکه توزیع آب در شهرستان شوش خصوصا در بخش شاوور هم از چشم کسي پوشيده نمانده و حالا از مشکلات اصلي در بروز بی آبی و کم آبی ها به شمار می‌رود. طبق آمار ارائه شده از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۴۸۵ مورد شکستگی خط انتقال و شبکه توزیع اتفاق افتاده که شرايط را براي آب رساني به مردم اين استان ناهموار کرده است. علاوه بر مشکلاتي که گفته شد با افزایش دما اهالی شهرستان شوش در شرایط غیرقابل تحملی به سر مي‌برند. البته معضل نبود آب شرب در شوش جديد نيست و اسفندماه سال گذشته هم آب شرب هفت روستای شوش که ۶ هزار نفر جمعیت داشتند قطع شد و مردم اين مناطق برای مدتی با بی آبی دست و پنجه نرم می‌کردند.

رفع مشکلات در آينده اي نامعلوم!

با اينکه مردم شهرستان شوش مدام پيگير فعاليت‌هاي متوليان براي رفع معضل بي‌آبي در اين مناطق هستند اما با اين حال مسئولان رفع آن را به آينده‌اي نامعلوم موکول مي‌کنند. متاسفانه شبکه توزیع آب در شهرستان شوش بسیار فرسوده است و توانایی پوشش جمعیت منطقه را ندارد. «میان‌آب» يکي از روستاهاي شهرستان شوش با داشتن جمعيتي بالغ بر ۵۰۰ خانوار، قطر لوله انتقال آب بسیار کوچکي دارد که جوابگوي اين جمعيت نيست و اکنون نیز آب روستاهای میان‌آب، غزی، سید خلف، سید رحیمه و خشان قطع است. از اين رو متوليان در پيگيري‌هاي شهروندان اين مناطق با ذکر بهانه‌هايي چون خراب بودن پمپ آب، سوخته بودن ترانس برق و حتي شکستگي لوله‌ها، آب رساني به مردم را به آينده موکول مي‌کنند.

البته شکستي لوله در اين مناقط معضل جديدي نيست و مهر تاييد بر فرسودگي شبکه آبرساني استان مي‌زند. به طوري که به ساکنان شهرستان شوش سال گذشته لوله انتقال آب در منطقه صرخه شوش شکست و باعث آلودگی آب شرب و تجمع سگ‌های ولگرد در آنجا شد. لوله در قسمتی از شهر شکست و از مجرای انتقال آب، کرم و حشرات به شبکه آبرسانی وارد شدند و کرم‌های آبی سر از لوله‌های خانه ها در آوردند.

آب ، گل‌آلود توزيع مي‌شود!

روستای سید راضی هم به عنوان يکي ديگر از روستاهاي استان خوزستان که پمپ آب آن خراب شده بود و آب شرب اين منطقه قطع بود، پس از نصب یک دستگاه پمپ شناور ۲۲.۵ کیلووات مشکل آب شرب اهالی این روستا حل شده است. محمد رازقی، رئیس آبفار روستایی شوش ضمن بيان موارد فوق مي‌گويد: پمپ شناور این روستا به علت خرابی از مدار خارج شده بود که با جایگزینی یک دستگاه پمپ شناور ۲۲.۵ کیلووات به همراه ۶ شاخه لوله فلزی ۴ اینچ اهالی روستای جریه سید راضی مجددا از نعمت آب شرب با کیفیت و با فشار مناسب بهره‌مند شدند. اين عملیات هم ظرف مدت ۷۲ ساعت به پایان رسید و در این مدت هم با اعزام دو تانکر سیار در قالب ۲۴ سرویس آب شرب، نیاز اهالی این روستا را تامین شد.

البته مشکل روستاي سید راضی به همين جا ختم نشد و یک روز پس از تعویض پمپ آب، اهالی آن، خبر از گل آلود بودن آب شرب دادند و گفتند از روزی که پمپ عوض شد آبي که از لوله‌ها مي‌آيد به شدت گلِی است و نمی دانیم با این وضعیت، بايد آب شرب را از کجا تامین کنیم.

در نقطه ديگري از استان خوزستان، روستای علی زغیر نیز بیش از ۱۰ روز از نعمت داشتن آب شرب محروم است. رئیس امور آب و فاضلاب روستایی شوش در این باره مي‌گويد: در مسیر لوله آبرسان از منطقه روستای سید رحیمه میاناب شهرک جدیدی احداث شده که خانه‌های احداث شده ۲۰ انشعاب بدون اخذ مجوز از اداره آبفار و به صورت شبانه کشیده بودند که عمليات جمع آوری انشعابات غیرقانونی نيز با شکایت در مراجع قضایی حل می‌شود. متاسفانه مشکلات شبکه توزيع آب استان خوزستان به همين چند مورد ختم نمي‌شود و متوليان براي رفع آن تنها به موکول کردن آن به آينده اکتفا مي‌کنند و مردم بايد در اين گرماي هوا، بار بي‌کفايتي متوليان را بکشند.

جوان آنلاین

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :